arrow search cross



Cecylia Jakubczak

Udostępnij

„Każda miłość zasługuje na szacunek, a państwo powinno otaczać opieką wszystkie pary, które chcą być razem. Nie ma znaczenia czy chodzi o parę dwóch mężczyzn, kobiet czy mężczyznę i kobietę. Wszyscy przecież kochają tak samo”.

 

Socjolożka związana z Kampanią przeciw Homofobii. Walczy o godne życie, bezpieczeństwo i szacunek dla miłości 2 mln osób LGBT żyjących w Polsce.

 

W 2017 roku nagłaśniała takie sprawy, jak proces drukarza z Łodzi, który odmówił wykonania roll-upu organizacji LGBT, czy wydanie przez zastępcę prokuratora generalnego okólnika nakazującego prokuratorom regionalnym monitorowanie par osób tej samej płci – działanie przypominające PRL-owską akcję „Hiacynt”.

 

To ona odpowiadała za nagłośnienie w mediach akcji „Zapal znicz dla Kacpra”, która zainicjowała ogólnopolską debatę na temat samobójstw wśród nastolatków LGBT.

 

Cecylia Jakubczak informowała o działaniach Koalicji na rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, która dzięki sprawom złożonym do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ma szansę wymusić na polskim rządzie wprowadzenie związków partnerskich i/lub równości małżeńskiej w Polsce.

 

Ze swoim zespołem odwiedziła w 2017 r. wiele miast i miasteczek, gdzie edukowała lokalną społeczność. Szczególnie bliskie jej sercu są dwie wymyślone przez nią akcje – fotohappening „Popieram związki” w Katowicach i Łodzi oraz akcja uliczna w Lubartowie, gdzie w tłusty czwartek zespół KPH rozdawał pączki, dzieląc się wiedzą dotyczącą osób LGBT. Była to przekorna odpowiedź Kampanii na homofobiczną wystawę, która stanęła na lubartowskim rynku.

 

Cecylia Jakubczak jest współautorką publikacji „Tęcza pod lupą, czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać” wydanej na początku 2018 roku przez Kampanię Przeciw Homofobii, w której autorki podjęły próbę udzielania odpowiedzi na każde, nawet najtrudniejsze pytanie dotyczące lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

 

W marciu 2018 roku w gmachu Ministerstwa Rozwoju rozdano nagrody „obrony moralnej” wśród wyróżnionych znalazła się grupa Odwaga, która „leczy” gejów i lesbijki z ich seksualności. Cecylia Jakubczak wyraziła wtedy swoje oburzenie w komentarzu dla OKO.press:

 

Wygląda na to, że polski rząd obrał sobie za cel uzyskanie niechlubnego tytułu europejskiego bastionu homofobii. W październiku w Sali Kolumnowej Sejmu odbył się wykład Paula Camerona – słynącego z homofobicznych poglądów. Tym razem homofobiczna organizacja została zaproszona do budynku rządowego. Jest to oburzające i niepokojące zarazem. Zezwolenie na organizację w rządowym budynku imprezy, podczas której jednym z laureatów jest organizacja specjalizująca się w «leczeniu» osób homoseksualnych z «niechcianych skłonności», świadczy o kompletnym braku odpowiedzialności i ignorancji ze strony władzy.

 

W kwietniu 2018 roku Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza rozesłało do szkół list, w którym ostrzegało szkoły przed edukacją antydyskryminacyjną oraz tzw. kodeksami równego traktowania. W liście można było przeczytać m.in, że „pod szlachetnie brzmiącą nazwą edukacji antydyskryminacyjnej kryje się plan promowania w szkole zachowań i zwyczajów LGBTQ (…) odrzucających wszelkie normy społeczne w sferze seksualności”. Jak stwierdziło stowarzyszenie, „do zadań szkoły nie należy spełnianie oczekiwań środowisk LGBTQ, tym bardziej jeśli naraża to dzieci i młodzież na zaburzenia tożsamości oraz zwiększone ryzyko zakażenia wirusem HIV”.

 

Placówkom, które już przyjęły taki kodeks, zaproponowało wykreślenie z niego „wszystkich odniesień do równouprawnienia ze względu na orientację seksualną”.

 

W liście zostały przedstawione również „przykładowe sylwetki” najwybitniejszych trenerów i specjalistów antydyskryminacyjnych. W opisie jednego z nich czytamy: „gej”. O innej osobie dowiadujemy się, że to autorka tekstu „Jestem nauczycielką i jestem lesbijką”. W liście napisano też, że w jednej ze szkół „dzieci były indagowane lub molestowane w sprawach dyskryminacji i seksualności” przez dwie wymienione z imienia i nazwiska osoby.

 

W odpowiedzi na oskarżenia Stowarzyszenia o „niszczenie psychiki, demoralizację i deprawację” Cecylia Jakubczak w ciągu zaledwie czterech dni wraz z Kampanią przeciw Homofobii, Fundacją na rzecz Różnorodności Społecznej oraz Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej zebrała ponad 17 tys. zł, by wnieść pozew przeciw Stowarzyszeniu.

 

– Działania Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza wykraczają poza ramy dozwolonej krytyki. Zmierzają nie tylko do tego, by ograniczyć organizacjom określanym jako LGBT-friendly dostęp do edukacji, ale w ogóle uniemożliwić im funkcjonowanie w przestrzeni publicznej – mówił „Wyborczej” tuż przed rozpoczęciem zbiórki mec. Jakub Turski, który reprezentuje organizacje. – To naruszenie swobody działań stowarzyszeń, które istnieją legalnie, a którym prawo do działania gwarantuje konstytucja – dodawał.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza (Cecylia Jakubczak. Aktywistka walcząca o szacunek dla miłości)

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano: