arrow search crossWojciech Harmansa

Udostępnij

„Źle się dzieje, kiedy ludzie tracą pracę z powodu manifestowania swojej wolności”

 

Wojciech Harmansa przetrwał kilka zmian w zarządzie spółki Enea Wytwarzanie. Pracę zaczął w 2015 r. Początkowo pracował w departamencie zakupów, potem, już za czasów „dobrej zmiany”, został dyrektorem ds. zakupów. 20 września 2018 roku dowiedział się jednak, że władze spółki utraciły do niego zaufanie. Został zwolniony z pracy.

 

Stało się to krótko po tym, jak wystąpił z zespołem Perły i Łotry na XXI Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach pod Chojnicami. 46-letni Wojciech Harmansa śpiewa w zespole od 1998 roku.

 

Gdy jechali na festiwal, usłyszeli w radiu, że policja szuka kogoś, kto założył koszulkę z napisem „Konstytucja” na pomnik Misia Uszatka. Perły i Łotry postanowiły pójść tym tropem, i wystąpić w takich koszulkach. Pod szare T-shirty, w których zwykle występuje zespół, Harmansa i reszta ekipy założyli jeszcze te z napisem „Konstytucja”. Można je było zobaczyć dopiero podczas bisów, kiedy wrócili na scenę już bez standardowych kostiumów. Nie było politycznych przemów, zespół zaśpiewał dwie piosenki szantowe, a potem zszedł ze sceny.

 

Wojciech Harmansa, w 2014 r. kandydat z listy PO na radnego w Mysłowicach, kłopotów początkowo się nie spodziewał. Ale na festiwalu był asystent posła PiS Aleksandra Mrówczyńskiego. W liście do prezesa zarządu spółki Enea, która była sponsorem festiwalu, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz wójta gminy Chojnice Zbigniewa Szczepańskiego (organizatora imprezy) poseł Mrówczyński sugerował, że „za państwowe środki artyści robią sobie antyrządowe demonstracje polityczne”. Chciał się też dowiedzieć, czy na imprezy, podczas których demonstracyjnie jest wspierana antyrządowa opozycja, mająca na celu obalenie legalnej władzy i szkodzenie państwu, powinny być przeznaczane środki ze spółek skarbu państwa.

 

Wszystko potoczyło się szybko. Harmansa został wezwany do prezesa Enea Wytwarzanie. Rozmowa krótka. Firma utraciła zaufanie. Zwolnienie. Rzecznik Enei napisał jeszcze, że to na skutek audytu, który wykazał „poważne uchybienia pracownika”.

 

– Zostałem poinformowany, że zarząd spółki utracił do mnie zaufanie. Nie zgadzam się z taką oceną mojej pracy i kieruję sprawę do sądu pracy – mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą Wojciech Harmansa.

 

Michał Gramatyka – członek zespołu Perły i Łotry – nie ma wątpliwości, że przyczyną zwolnienia jego kolegi była koszulka z „Konstytucją”. Przypomina, że Harmansa przyczynił się do milionowych oszczędności w spółce:

 

– Wojciech Harmansa pracował tam przez ponad trzy lata. Przyczynił się do ogromnych oszczędności w firmie. W tym czasie zarząd zmieniał się kilka razy i nagle teraz, kilkanaście dni po tym, jak wystąpił w koszulce z napisem „Konstytucja”, zarząd traci do niego zaufanie? Nie przekonuje mnie to. Uważam, że prawdziwym powodem jest właśnie koszulka. Jestem zbulwersowany. Źle się dzieje, kiedy ludzie tracą pracę z powodu manifestowania swojej wolności.

 

W wypowiedzi dla TVN Wojciech Harmansa powiedział:

 

– Pracować można w wielu miejscach, a dawanie sobie i innym radości na pewno jest tutaj przewodnie i nie mam cienia wątpliwości, że postąpiliśmy słusznie

 

Organizatorzy festiwalu szant w Charzykowach są zbulwersowani sytuacją. Impreza odbywa się już od 21 lat, prawie od początku grają na niej Perły i Łotry. Koncern energetyczny Enea od dwóch lat jest jednym ze sponsorów festiwalu. Za sponsoring Enei organizatorzy są gotowi podziękować, jeśli taka ma być cena, którą płaci konkretny uczestnik.

 

– My nie jesteśmy sprzedawczykami, nie jesteśmy judaszami. Nikt samorządowi Gminy Chojnice nie będzie dyktował warunków, co my możemy, a co nie – stwierdził w rozmowie z TVN Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice, organizator festiwalu

 

Sprawą zwolnienia Wojciecha Harmansa zainteresowała się również Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

 

 

Autor: Przemysław Jedlecki

 

Źródło: Gazeta Wyborcza (Dyrektor w państwowej Enei zwolniony z pracy. Wcześniej wystąpił na koncercie w koszulce z napisem „Konstytucja”)

 

Na zdjęciu: występ zespołu Perły i Łotry ( na scenie drugi z lewej Wojciecha Harmansa).

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!