arrow search crossWiola Smul

Udostępnij

„Dla mnie liczy się wypełnianie pasji, robienie tego, co czuję. (…) Na przykład teraz muszę być tu, w Puszczy i mam nadzieję, że nam się uda. Bo Puszcza jest dla mnie bardzo ważna. W tej chwili najważniejsza” – mówiła w rozmowie z OKO.press.

 

Wiola Smul – najlepsza alpinistka w szeregach światowego Greenpeace. W 2013 roku w ramach akcji „Save the Arctic” wspięła się – jako jedyna dotarła na dach – na najwyższy budynek Europy, londyński The Shard.

 

8 czerwca 2017 roku, podczas blokady w obronie Puszczy Białowieskiej, 11 godzin wisiała na 10-metrowym trójnogu rozstawionym nad harvesterem. Policja musiała sprowadzić ludzi ze specjalistycznej grupy alpinistycznej, żeby uwolnić kombajn z „aresztu”, w jakim trzymała go Wiola Smul.

 

„Nasza blokada miała umożliwić wejście na te obszary naukowcom, którzy mogliby ocenić, czy wycinka prowadzona jest prawidłowo, czy nie są wycinane drzewa, w których od dawna nie ma już kornika, lub czy nie giną przy okazji gatunki chronione. Niestety, gdy ekolodzy coś mówią, nie wszyscy im wierzą. Dlatego zależało nam, by wycinkę zaopiniowały osoby z zewnątrz, obiektywne i niezależne – naukowcy znający się na tej tematyce najlepiej.

 

Na nasz apel odpowiedziało kilku naukowców, m.in. prof. Kowalczyk z Instytut Badań Ssaków PAN, prof. Walankiewicz i prof. Czeszczewik z Instytutu Biologii UPH w Siedlcach, prof. Wesołowski z Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego. Ale nie weszli. Nie zostali wpuszczeni przez straż leśną. To naruszenie prawa.” – mówiła po blokadzie.

 

 

 

Autor filmu: Robert Kowalski

 

Źródło: OKO.press (Alfabet Protestu w Puszczy Białowieskiej. 111 dni, 21 haseł, 29 filmików. Dokumentacja, jakiej nie ma nikt)

(EK)

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!