arrow search cross



Uchodźcy.info

Udostępnij

Mamy bogatą historię tego, jak pomagaliśmy. A jeszcze bogatszą tego, jak nam pomagano przez ostatnie 250 lat. W hymnie polskim mamy przecież wątek uchodźczy. Dzieła ważne dla polskiej kultury, takie jak „Pan Tadeusz”, powstały na uchodźstwie. Uchodźstwo i polskość są ze sobą bardzo silnie związane – mówi Paweł Cywiński, jeden z twórców inicjatywy Uchodźcy.info.

 

Uchodźcy.info to platforma internetowa z rzetelnymi informacjami na temat uchodźców. Poza zbiorem sprawdzonych, opartych na badaniach informacji inspiruje także do działania na rzecz uchodźców, przedstawiając istniejące już inicjatywy.

 

Jest to oddolna inicjatywa dwóch środowisk: nieformalnej grupy Chlebem i Solą oraz Fundacji Batorego. Twórcy portalu wierzą w moc edukacji i zapewnienie źródła rzetelnych i sprawdzonych informacji:

 

Staramy się dotrzeć do takich danych, które nie są badaniami dwutygodniowymi, przeprowadzonymi na próbie 1000 osób, ale wieloletnimi, poważnymi badaniami, za które odpowiadają poważne instytucje. Jeśli piszemy o przestępstwach kryminalnych czy terrorystycznych, to sięgamy do Europolu, jeśli piszemy o kwestiach migracyjnych – do UNHCR-u itd. – mówi Paweł Cywiński

 

Jak mówią sami twórcy, “strona uchodzcy.info powstała z myślą o podnoszeniu świadomości społecznej na temat uchodźców w Polsce i Europie poprzez upowszechnianie rzetelnej wiedzy i obalanie stereotypów. Jest również rodzajem przewodnika po różnych formach zaangażowania i pomocy – zawiera praktyczną wiedzę i najpotrzebniejsze narzędzia. Jej zadaniem jest zachęcanie i inspirowanie do działań na rzecz uchodźców w jak najszerszym zakresie – od walki z mową nienawiści, przez działania edukacyjne i medialne, po bezpośrednią pomoc potrzebującym.”

 

Portal tworzą zarówno osoby zajmujące się podejmowanymi zagadnieniami naukowo i zawodowo, jak i niezależni aktywiści: Michał Borkiewicz, Alicja Borkowska, Justyna Chmielewska, Adam Chmura, Paweł Cywiński, Kamil Kamiński, Filip Katner, Karolina Kotowska, Natalia Legoń, Karolina Mazurczak, Jan Mencwel, Emilia Piechowska, Kaja Puto, Joanna Subko, Bartosz Sińczuk, Aleksandra Świderska, Jarosław Ziółkowski, Marysia Złonkiewicz.

 

Cywiński nie ukrywa, że inicjatywa spotkała się z lawiną hejtu wymierzoną w jej twórców. Podkreśla, że atmosfera lęku i niechęci wobec uchodźców dużej mierze jest wynikiem działań odgórnych, przede wszystkim retoryki Prawa i Sprawiedliwości.

 

Powołuje się przy tym na statystyki – w maju 2015 r. 74 proc. Polaków było za przyjęciem uchodźców, zaledwie dwa lata później ten wskaźnik się odwrócił. Mimo ataków zespół uchodźcy.info cały czas rozwija i aktualizuje portal. W rozmowie z TOK FM Cywiński wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest oswajanie Polaków z tematem migracji i dekonstruowanie mitów, które narastają wokół tematu uchodźców:

 

Z analiz dyskursu medialnego i politycznego po dojściu PiS do władzy jednoznacznie wynika, że mamy w tym wypadku do czynienia z klasycznym zarządzaniem strachem. Badania wykonane w kwietniu 2017 roku wykazują, że dwie główne obawy Polaków to zamach terrorystyczny albo przyjęcie uchodźców, a dopiero o wiele dalej mamy takie sprawy, jak utrata pracy czy zubożenie na starość – a przecież to o wiele realniejsze zagrożenia dla większości Polaków. A więc udało się doprowadzić do tego, że obawy ludzi nie są kompatybilne z realnymi zagrożeniami.

 

Twórcy Uchodźcy.info wierzą w moc edukacji. Nie mają złudzeń, że wobec zalewu fake newsów i manipulacji uda im się dotrzeć do każdego. Ale jak mówi jeden z założycieli portalu, Michał Borkiewicz:

 

Nie wierzymy w cuda. Że dużą część tej radykalnie antyimigranckiej grupy nagle przeciągniemy na dobrą stronę mocy. Ale wierzymy, że dotrzemy do dużej grupy ludzi, którzy ani nie są za przyjmowaniem wszystkich, ani nie są uprzedzeni wobec wszelkiej inności. Do tych, którzy są zagubieni w informacyjnym chaosie i nie wiedzą, co myśleć.

 

Autor sylwetki: Jagoda Grondecka

 

Zobacz też:

 


Opublikowano: