arrow search cross



Strefa Wolnosłowa

Udostępnij

“Chcemy, by warszawiacy mogli spotykać się z cudzoziemcami nie tylko raz w miesiącu. Widzimy, że wiele osób chce poznać „innych”, a nie tylko widzieć ich w telewizji albo na YouTubie” Alicja Borkowska

 

Strefa Wolnosłowa – jedna z najciekawszych inicjatyw na artystycznej mapie stolicy. Organizuje działania artystyczne, kulturalne i edukacyjne nastawione na dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy.

 

Fundacja Strefa Wolnosłowa działa w Warszawie już od 2011 r. Jej głównym celem jest działanie na rzecz dialogu międzykulturowego, integracji i praw człowieka poprzez artystyczne projekty międzynarodowe, działania interdyscyplinarne oraz inicjatywy angażujące uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski. Jak mówi w rozmowie z TOK FM Alicja Borkowska, założycielka fundacji:

 

Żyjemy w strasznym strachu jako społeczeństwo. Dotychczas naszym głównym zadaniem było informowanie ludzi, że cudzoziemcy żyją w naszym kraju, żyją w Warszawie, informować ich, kim oni w ogóle są uchodźcy, opowiedzieć ich historie, przebić się do debaty publicznej z tym tematem i uzmysłowić, że dotyczy on Polaków.

 

Choć przez kilka lat swojego istnienia Sfera WolnoSłowa zrealizowała wiele różnorodnych projektów, jedną z głównych form jej działalności pozostaje organizacja warsztatów teatralnych – dla cudzoziemców i Polaków niezwiązanych zawodowo z teatrem, którzy przez kilka miesięcy wspólnie pracują nad tekstem i tworzą spektakl.

 

Najważniejszym celem zajęć jest nie trening aktorski, lecz stworzenie przestrzeni, w której człowiek spotyka się z człowiekiem. Gdzie imigrant może zrobić coś razem z „lokalsem” od zera, zaczynając od tego samego poziomu. Nie w relacji nauczyciel–uczeń czy urzędnik–imigrant. W międzynarodowym gronie – w warsztatach brały udział osoby z Ukrainy, Rosji i Białorusi, Iranu, Macedonii, Kuby, Niemiec, Izraela, Turcji czy Armenii – tworzy się przestrzeń, która umożliwia bezpośrednie doświadczenie i przebudowanie poglądów, odczuć, stereotypów.

 

Od 2015 r. Fundacja rozpoczęła współpracę z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, inaugurując działalność kawiarni z przestrzenią warsztatową Stół Powszechny. Raz lub dwa razy w miesiącu w Powszechnym wystawiane są spektakle-kolacje. Przy wspólnym stole spotkają się aktorzy, uczestnicy warsztatów teatralnych Strefy Wolnosłowej i widzowie.

 

– Szukamy formy, która pozwoli na wymianę i rozmowę, a jednocześnie nadal będzie spektaklem z muzyką, scenariuszem i reżyserią – tłumaczy Borkowska.

 

Po kawiarni nadszedł czas na kolejną inicjatywę. Strefa Wolnosłowa we współpracy z teatrem i Instytutem Goethego powołała do życia Ogród Powszechny na warszawskiej Pradze. Ogród istnieje dzięki ludziom, którzy z własnej woli przy nim pracują: okolicznym mieszkańcom, uczestnikom artystycznych działań Strefy WolnoSłowej, studentom SGGW, którzy zaangażowali się w projekt, przypadkowym osobom, które zachwycił pomysł, i pracownikom teatru. Wspólnie uprawiają, podlewają i pielęgnują rośliny. Alicja Borkowsk:

 

Razem się o ogród troszczymy, razem brudzimy ręce w ziemi. Stawiamy na budowanie wspólnoty poprzez działania warsztatowe i społecznościowe

 

Borkowska przyznaje, że przez lata funkcjonowania fundacji nie obyło się bez momentów zwątpienia:

 

Dwa lata temu został pobity pracujący w Stole Powszechnym Radwan. Radwan jest z Syrii. To nie było pierwszy epizod, kiedy spotkał się tu z przemocą fizyczną. Myśmy wtedy wrzucili na Facebooka takiego emocjonalnego posta, w którym pisaliśmy, że jesteśmy chwilowo zamknięci, bo ktoś nam pobił Radwana i że ubolewamy nad miejscem, w którym żyjemy.

 

Dodaje, że sama przeszłą kryzys w związku z antyuchodźczą propagandą PiS:

 

My tu robimy, co możemy, spektakle, warsztaty w szkołach, pięć lat mrówczej pracy, a propaganda PiS-u to wszystko przekreśla. Ktoś przejmuje telewizję i cała nasza praca świadomościowa przestaje się liczyć.

 

Mimo wszystkich trudności Strefa WolnoSłowa nie ustaje w próbach stworzenia miejsca do wspólnych działań i opowieści, a przede wszystkim – wzajemnego poznania.

 

Autor sylwetki: Jagoda Grondecka

 

Zobacz też:

 


Opublikowano: