arrow search crossPrzy kawie o sprawie

Udostępnij

Przy kawie o sprawie to internetowy miniserial, w którym kilka kobiet protekcjonalnym tonem ględzi o prawach mężczyzn. Cel? Ośmieszyć patriarchat, uświadomić odbiorcom, jak bardzo jest groteskowy i nieznośny dla kobiet. Przy kawie kpi z programów, w których mężczyźni we własnym gronie rozprawiają o prawach kobiet”.

 

Tak o idei programu „Przy kawie o sprawie” w jednym z felietonów pisała Agnieszka Graff.

 

Zaczęło się od programu Bogdana Rymanowskiego „Kawa na ławę” w TVN 24, w którym co tydzień politycy dyskutują o najważniejszych wydarzeniach politycznych minionego tygodnia. Jak w tekście dla OKO.press tłumaczy Agata Szczęśniak:

 

„Bezpośrednim impulsem było wydanie z 14 stycznia 2018 po głosowaniu w Sejmie w sprawie projektu „Ratujmy kobiety”, w którym Bogdan Rymanowski przeskoczył sam siebie: nie zaprosił ani jednej kobiety, a w każdym razie nie zadbał o to, by partie wyznaczyły choć jedną kobietę do dyskusji. W efekcie powstał efekt wkurzającego absurdu: o sprawach, które dotyczą milionów kobiet, debatują faceci. Zresztą, w „Kawie na ławę” to standard.”

 

W reakcji na to stado samców rozprawiających o prawach kobiet, dziennikarka i aktywistka Agata Diduszko-Zyglewska stworzyła alternatywę – program, w którym kobiety rozmawiają na tematy, które dotyczą tylko mężczyzn i dyskutują o tym, co będzie dla nich najlepsze, „objaśniają mężczyznom świat” (tymi słowami zaczyna się każdy program). „Przy kawie o sprawie” to nie tylko parodia. Program pokazuje, że nieobecność kobiet w mediach wpływa negatywnie na kształt debaty o sprawach kluczowych dla kobiet i dla całego społeczeństwa.

 

– Kolejny raz zobaczyłam panów rozprawiających o zdrowiu i rozrodczości kobiet, i coś we mnie pękło – mówiła w jednym z wywiadów Agata Diduszko-Zyglewska. – Zastanawiałam się, co mogę zrobić, żeby wyrazić swoją niezgodę na tak rzadkie dopuszczanie kobiet do debaty publicznej i umacnianie widzów w przekonaniu, że tylko męski głos jest głosem eksperckim, ale nie chciałam, żeby mój komentarz przepadł w morzu wpisów na ten temat. Mówienie o problemie na poważnie, zwracanie uwagi, proszenie, żądanie – tego wszystkiego już próbowałyśmy i jak widać, nie zadziałało. Stwierdziłam wreszcie, że śmiech będzie najlepszym narzędziem, żeby dotrzeć do ludzi.

 

Prowadząca i gościnie programu cytując i parafrazują często prawdziwe wypowiedzi polityków i publicystów. Zmiana polega tylko na tym, że ich podmiotem czynią mężczyzn. Na stronie programu czytamy:

 

„#PrzyKawieoSprawie nie ma na celu wyśmiewania konkretnych polityków, poglądów ani religii, pokazuje natomiast, jak niewłaściwe połączenie polityki, religii i mizoginii w polskich mediach prowadzi do degradacji debaty publicznej. Teksty użyte w programie to w dużej mierze cytaty i parafrazy prawdziwych wypowiedzi publicystów i polityków na temat najintymniejszych sfer życia polskich kobiet. Z badań wynika, że w debacie medialnej na każdy głos kobiecy przypada siedem głosów męskich. Nie podobają nam się #mediabezkobiet”

 

Gościnie programu to m.in. Elżbieta Korolczuk, Katarzyna Wężyk, Katarzyna Kądziela, Kinga Dunin, Monika Płatek, Joanna Cichocka-Gula, Elżbieta Rutkowska, Paulina Młynarska, Agnieszka Graff, Agaty Szczęśniak.

 

Program tworzy Krytyka Polityczna
Koncepcja, scenariusz i prowadzenie: Agata Diduszko-Zyglewska
Produkcja: Dominika Wróblewska
Montaż: New Media Project
Oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta

 

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!