arrow search crossMiranda Korzeniowska

Udostępnij

„Przestałam się wreszcie bać, a zaczęłam głośno mówić czego chcę. Moim marzeniem jest stworzyć taką przestrzeń w Sanoku, gdzie każda z kobiet będzie mogła czuć się pewnie i bezpiecznie.”

 

Miranda Korzeniowska – Działaczka społeczna,  liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Sanoku, twórczyni ogólnopolskiej akcji #KwiatekdlaPiaseckiego. Organizatorka pierwszego w Sanoku One Billion Rising.

 

W wywiadzie udzielonym OKO.press w ten sposób opisała początki swojej aktywności w ruchu kobiecym:

 

„Po dwóch rozwodach dotarłam do takiego momentu w swoim życiu, w którym przestałam zadawać sobie pytanie, co ja robiłam źle, gdzie jest moja wina. Pomyślałam, że czas najwyższy pomyśleć o sobie i swoich potrzebach. Zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, czego to ja bym chciała. Ten osobisty moment zbiegł się z Czarnym Poniedziałkiem. Informacja o ustawie, którą szykował nam rząd, spotęgowała moje odczucia. 3 października 2016 roku stwierdziłam, że pójdę na rynek i zobaczę, czy ktoś się pojawi. Było nas 12 osób. Większość z nas się kojarzyła. W tak małym mieście to niemożliwe, żeby się nie znać choć z widzenia. Dziewczyny miały wieszaki i kartki z hasłami, ja też przyniosłam zadrukowaną kartkę z hasłem: „myślę, czuję, decyduję”. Przyszła lokalna reporterka i zadała nam kilka pytań. Przez trzy godziny stałyśmy w deszczu. Całe przemokłyśmy, a mimo to nie chciało nam się rozchodzić. Poszłyśmy razem do restauracji, by pomyśleć, co jeszcze możemy razem zrobić. Założyłyśmy grupę na Facebooku, żeby wymieniać się informacjami. Już wtedy wiedziałyśmy, że na tym się nie skończy. Że chcemy razem działać.”

 

Dziś – po prawie dwóch latach w boju Miranda Korzeniowska mówi o sobie:

 

– jestem weteranką – wojowniczką, a dziewczyny ze OSK moimi siostrami. Nie ma mocy, która by mnie odwiodła od działania, choć na własnej skórze odczułam konsekwencje mojej aktywności.

 

W kwietniu 2017 roku Miranda Korzeniowska wymyśliła akcję #KwiatekDlaPiaseckiego. Kobiety fotografowały się i wrzucały na Facebooka zdjęcie z takim napisem i wyciągniętym środkowym palcem. Hasło akcji #KwiatekDlaPiaseckiego nie było przypadkowe. Rafał Piasecki, były radny i działacz PiS znęcał się przez lata nad swoją żoną. Przyczynkiem do jednej z awantur miał być fakt, że Piasecka zapomniała zabrać z imprezy kwiatka za trzy złote oraz „prowokowała męża do agresji środkowym palcem”. „Spie*** po kwiata, za którego nawet nie powiedziałaś: dziękuję szm** je**!” – wykrzykuje były radny PiS na nagraniu, które kobieta udostępniła mediom.

 

To właśnie ta sytuacja skłoniła Mirandę Korzeniowską do tego, by pozdrowić Piaseckiego środkowym palcem. Jej zaangażowanie w pomoc ofiarom przemocy domowej nie sprowadza się jednak tylko do tej akcji. Stara się być pomocna na co dzień.

 

– Kobiety zaczęły się zgłaszać do mnie ze swoimi problemami. Opowiadały o doświadczeniach przemocy, współuzależnienia. Stworzyłyśmy grupę wsparcia. Jedna koleżanka zgłosiła się z problemem przemocy ekonomicznej. Pomogłam jej się rozwieść, stanęła na nogi, zaczęła sama o sobie stanowić. Dziś już jest szczęśliwa. Powiedziała mi, że to dzięki mojemu uporowi, że to jej dało siłę i kopniaka do walki o siebie. I to jest najlepsze, co mogłam usłyszeć – mówiła w rozmowie z OKO.press

 

Źródło: OKO.press (Dzień Wkurzonych Kobiet. Węgorzewo, Sanok, Wałbrzych, Świnoujście, Zgorzelec)


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!