arrow search crossMigrant Info Point

Udostępnij

W przypadku Migrant Info Point zaczęło się od badań: przyglądaliśmy się mieszkającym w Poznaniu obcokrajowcom, pytaliśmy, czego im brakuje. Zrozumieliśmy, że takie badania nie powinny kończyć się samym raportem. W ramach antropologii zaangażowanej stworzyliśmy miejsce, w którym przyjezdni mogą uzyskać pomoc, zdobyć informacje, nauczyć się polskiego – opowiada o początkach Migrant Info Point Agata Pakieła, doradczyni cudzoziemców.

 

Migrant Info Point to inicjatywa ośrodka uniwersyteckiego Centrum Badań Migracyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach programu pracownicy MIP bezpłatnie udzielają migrantom informacji na temat legalizacji pobytu, rynku pracy, asystują podczas wizyt w urzędach, prowadzą kursy języka polskiego, pomagają przystosować się do życia codziennego w Poznaniu.

 

O idei stojącej za powstaniem inicjatywy opowiada koordynatorka biura, Migrant Info Point, Izabela Czerniejewska:

 

Naszym głównym zadaniem jest wsparcie cudzoziemców. Są różne rodzaje tego wsparcia. Informacja i wsparcie biura, udzielane obcokrajowcom to pierwszy obszar naszej działalności. Po drugie to pakiet związany z funkcjonowaniem na rynku pracy. Organizujemy warsztaty, z Urzędem Miasta robimy szkolenia jak będąc cudzoziemcem, prowadzić działalność gospodarczą w Polsce. Mamy też bezpłatne kursy języka polskiego. Zapraszamy też pracodawców na spotkania, wzorowane na targi pracy. Trzeci obszar to integracja społeczna, w tym nieformalne pikniki.

 

Agata Kochaniewicz, jedna z założycielek Migrant Info.Point:

 

Prowadzone przez kilka lat badania dały nam obraz cudzoziemców mieszkających w Poznaniu. Ustaliliśmy, jak można wesprzeć przyjezdnych w integrowaniu się i stwierdziliśmy, że rozwiązaniem będzie właśnie ten punkt

 

Powstały w 2013 projekt miał funkcjonować tylko dwa lata – na tyle zostało mu przyznane finansowanie ze środków Unii Europejskiej. W związku z dużym zainteresowaniem zespół postanowił jednak zrobić wszystko, aby kontynuować swoje działania – tak powstała Fundacja Centrum Badań Migracyjnych, która pozyskuje środki na działania MIP.

 

W MIP pracują osoby, które mają doświadczenie i wiedzę w sprawach związanych z funkcjonowaniem w Polsce – pracownicy biura, prawnicy, doradcy i lektorzy. Posługują się trzema językami: polskim, angielskim i rosyjskim. W ramach programu pomoc uzyskuje nawet kilkanaście tysięcy osób rocznie.

 

Chyba jesteśmy potrzebni, bo w ciągu pierwszych tygodni, bez żadnej reklamy, trafiło do nas kilkadziesiąt osób. To niewiarygodne, z jak różnych stron świata pochodzą poznaniacy. Podczas jednego dyżuru zajrzeli do mnie ludzie z Kuby, Syrii, Bangladeszu, zadzwonił ktoś z Ukrainy – mówi Kochaniewicz

 

O pracy w Migrant Info Point Izabela Czerniewska mówi jako o swoistej misji:

 

Chodzi o to, żeby dać komuś szansę. Często widzę osoby z dyplomami uczelni, które przyjeżdżają tu i ciężko pracują przy taśmie produkcyjnej, a w Migrant Info Point mogą rozwinąć swój potencjał i wykształcenie. Stają w zupełnie innej roli i są traktowani serio. Staramy się pomóc im dowartościować, przyczynić do samorealizacji.

 

Opracowanie sylwetki: Jagoda Grondecka

 

Zobacz też:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!