arrow search crossMichał Książek

Udostępnij

„Gospodarka leśna nie jest ochroną przyrody”

 

Michał Książek – poeta, reportażysta, inżynier leśnik i ornitolog. Jeden z liderów Obrońców Puszczy, uczestnik i animator protestów w obronie Puszczy Białowieskiej. Brał udział w blokadach sprzętu do wycinki.

 

„Boli mnie głowa, dawno nie jadłem, ale przekaz mam ciągle ten sam: Puszcza to nie miejsce dla harvesterów, tylko dla żubrów! Dopóki będą ścinać, dopóty będziemy blokować. Musimy zrobić wszystko, żeby świat się dowiedział” – mówił z dachu zablokowanego harvestera 31 lipca 2017 roku

 

Jego zdjęcie – z innej blokady – gdy zaraz po ściągnięciu z harvestera leży na ziemi. a na nim siedzi policjant i wykręca mu ręce, obiegło internet. Książek niestrudzenie nagłaśniał sprawę wycinki i tłumaczył potencjalne skutki niszczenia ostatniego nizinnego naturalnego lasu w Europie.

 

 

To między innymi dzięki jego poświęceniu i determinacji 20 listopada 2017 roku Lasy Państwowe podjęły decyzję o wstrzymaniu wycinek.

 

 

Był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 (w kategorii eseistyka) za książkę „Jakuck. Słownik miejsca”. Za tomik wierszy „Nauka o ptakach” w 2015 r. otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (kategoria: debiut roku). Za reportaż „Droga 816” został nagrodzony Nagrodą Literacką Gdynia 2016 (w kategorii esej).

 

Źródło: OKO.press (Musimy zrobić wszystko, żeby świat się dowiedział – mówi z dachu zablokowanego harvestera obrońca Puszczy. A Szyszko łamie europejski zakaz i tnie dalej)

(EK)

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!