arrow search crossMichał Borkiewicz

Udostępnij

„Osobiście nie przepadam za manifestacjami, ale strasznie mi wstyd za to, co się dzieje ostatnio w polityce, polskich mediach i na Facebooku. Nienawiść, ksenofobia, powielanie stereotypów i mitów na temat zwykłych przerażonych ludzi przywołuje najgorsze obrazy z historii i myślę, że to jest ten moment, kiedy trzeba wyjść na ulice i coś powiedzieć.”

 

Michał Borkiewicz – współtwórca Planu B i klubu Powiększenie, aktywista  od lat zaangażowany w pomoc uchodźcom. Pomysłodawca inicjatywy Chlebem i Solą.

 

W swoich klubach łączy rozrywkę, działania kulturalnych z zaangażowaniem społecznym. Realizuje imprezy, z których zyski przekazuje np. na leki oraz pomoc medyczną dla uchodźców syryjskich przebywających na północy Libanu.

 

Zaczęło się od spontanicznej akcji – w 2014 roku zorganizowaliśmy zbiórkę rzeczy dla uchodźców, którzy utknęli w katastrofalnych warunkach w obozie w Bułgarii. Zebraliśmy całego tira, kilkadziesiąt tysięcy złotych i pojechaliśmy na parę tygodni na miejsce. Pomyśleliśmy, że nawet jeśli sprawimy, że kilkaset osób przez jakiś czas mniej będzie marznąć w nocy lub zje ciepły posiłek, to z jednej strony będzie to niewiele, a z drugiej bardzo dużo. Również dlatego, że takie niewielkie w sumie akcje przekładają się na wzrost społecznej świadomości tutaj w Polsce, a temat uchodźców i niesprawiedliwości, jaka ich dotyka, zaczyna pojawiać się w mediach – mówił w jednym z wywiadów Michał Borkiewicz

 

Po powrocie z Bułgarii zdecydował, że chce dalej kontynuować działania pomocowe. Założył inicjatywę Chlebem i Solą, która służy wspieraniu i inicjowaniu działań na rzecz poprawy losów uchodźców w Polsce i Europie.

 

Chlebem i Solą angażuje ludzi z różnych środowisk w konkretne akcje pomocowe i medialne, na szerzeniu świadomości dotyczącej sytuacji uchodźców oraz na tworzeniu relacji między Polakami a uchodźcami i cudzoziemcami mieszkającymi w Polsce.

 

Inicjatywa wspiera konkretne akcje pomocowe – zarówno te małe i oddolne, jak i organizowane przez międzynarodowe instytucje. Inicjuje również własne akcje i organizuje wydarzenia. Łączy uchodźców z tymi, którzy mieszkają w Polsce od dawna. Michał Borkiewicz:

 

„każdy z nas może choć coś małego zrobić, żeby było trochę mniej źle”.

 

Źródło wypowiedzi: ngo.pl

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!