arrow search cross



Chlebem i Solą

Udostępnij

– Niektórzy politycy najpierw nastraszyli uchodźcami, często posługując się stereotypami, a nawet fake newsami, a potem obiecywali, że od tego „zagrożenia” po wygranych wyborach nas uwolnią. To mechanizm, który jest już rozpoznany społecznie, nazywa się „zarządzanie strachem” – mówi Maria Złonkiewicz, jedna z założycielek inicjatywy Chlebem i Solą 

 

Chlebem i Solą w październiku 2015 roku zorganizowała pierwszą prouchodźczą manifestację „Uchodźcy Mile Widziani” w odpowiedzi na ksenofobiczny dyskurs polskich polityków. Z pomocą Fundacji Batorego inicjatywa stworzyła również portal Uchodzcy.info, na którym można się dowiedzieć o regulacjach prawnych dotyczących uchodźców, o tym, kto i jak pomaga, a także – co to jest mowa nienawiści i jak na nią reagować.

 

15 października 2016 roku inicjatywa zorganizowała pierwszy ogólnopolski Dzień Solidarności z Uchodźcami. W Warszawie w ramach obchodów odbyła się manifestacja pod hasłem „Polska przeciwko rasizmowi i przemocy”.

 

W 2017 roku Chlebem i Solą uruchomiło zbiórkę pieniędzy na korepetycje z języka polskiego dla uchodźców, głównie z Czeczeni i Syrii. Do tej pory z programu skorzystało kilkadziesiąt dzieci i ich rodzin.

 

– Uchodźcy, którzy uciekli ze swoich krajów z powodu wojny, głodu i prześladowań politycznych, najczęściej nie znają języka polskiego. Chcemy pomóc ich dzieciom odnaleźć się w nowej rzeczywistości – mówi Marysia Złonkiewicz

 

Kolejną ciekawą inicjatywą była zrealizowana w kwietniu 2018 roku wspólnie z organizacją Otwarta Rzeczpospolita akcja społeczna „Nasz Chleb Powszedni”. Uchodźcy przez jeden dzień piekli chleb w osiedlowej piekarni. Klienci, którzy zazwyczaj kupują pieczywo, byli zapraszani na zaplecze, by porozmawiać z bohaterami. Efektem akkcji jest poruszające nagranie.

 

Wierzymy, że nienawiść nie jest i nie będzie naszym chlebem powszednim – podsumowują organizatorzy.

 

 

Tekst: Zuzanna Leniarska, Aleksandra Więcka, Arkadiusz Gruszczyński

 

Źródło: Gazeta Wyborcza (50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce: Mają charyzmę, system wartości, umiejętność porwania za sobą ludzi oraz I ty możesz sprawić, żeby dzieci uchodźców mówiły po polsku)


Opublikowano: