arrow search crossMałgorzata Smolak

Udostępnij

„Chcemy zwrócić uwagę na współodpowiedzialność gmin za zanieczyszczenie powietrza”.

 

Małgorzata Smolak – prawniczka, ekolożka. Pracuje w fundacji ClientEarth, międzynarodowej organizacji prawników działających na rzecz środowiska. Specjalizuje się w zagadnieniach energetycznych i związanej z nimi jakością powietrza. Kieruje polskim zespołem klimatyczno-energetycznym.

 

Prowadzi działania prawne ClientEarth przeciwko zanieczyszczeniu powietrza w Polsce – zarówno spowodowanego przez tzw. niską emisję, czyli powstałego w wyniku palenia w przydomowych piecach i paleniskach, jak i będącego efektem spalania węgla przez dużą energetykę konwencjonalną.

 

Małgorzata Smolak informowała m.in., że małopolskie samorządy nie wprowadzały w życie wymaganych od nich zmian, np. wymiany pieców. Razem z ClientEarth domagała się sankcji za niedopełnienie obowiązków przez burmistrzów.

 

ClientEarth w 2016 roku wraz z mieszkańcami Starogardu Gdańskiego zablokowała budowę węglowej Elektrowni Północ z powodu błędów w działaniach starosty dotyczących bezkrytycznego przyjęcia danych inwestora nt. wpływu elektrowni na środowisko.

 

W 2017 roku Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 14-puntkowy program „Czyste powietrze”. ClientEarth alarmowała jednak, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął jedynie jeden punkt: przepisy eliminujące z rynku przestarzałe kotły na węgiel. Małgorzata Smolak:

 

– Problem w tym, że te dokumenty nie wymuszają żadnych działań na władzach państwowych czy lokalnych. To dokumenty planistyczne, teoretyczne, które nie daje żadnych kompetencji samorządom. Ustawa daje narzędzia do działania władzom lokalnym, ale nie wymusza działań. Żadne dotychczasowe zapisy nie gwarantują poprawy.

 

Tekst: Zuzanna Leniarska, Aleksandra Więcka

 

Źródło: Gazeta Wyborcza (50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce: Mają charyzmę, system wartości, umiejętność porwania za sobą ludzi)

 

(EK)


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!