arrow search crossKrystyna Janda

Udostępnij

Potrzebujemy takiego momentu, żebyśmy zobaczyli, ile nas jest teraz. Trzeba zrozumieć, ile jest kobiet, które chcą wolności i swoich praw. Kobiet, które nie chcą, by traktować je jak głupsze, nienormalne, jak torebkę na nasienie”.

 

Krystyna Janda – aktorka, reżyserka, dyrektor artystyczny Teatru „Polonia” oraz Och-Teatru w Warszawie. Aktywistka.

 

Wspiera, pomaga, promuje protesty sprzeciwu wobec władzy PiS. Od początku wyraża poparcie dla „czarnego protestu”  i  z całą mocą opowiada się przeciwko absolutnemu zakazowi aborcji.

 

W programie „Kropka nad i” Moniki Olejnik aktorka stwierdziła, że być może właśnie dzięki aborcji nadal żyje i że wprowadzenie absolutnego zakazu byłoby barbarzyństwem. Mówiła też, że „kobieta powinna mieć prawo wyboru. Nikt nikogo do aborcji nie zmusza”. Jej postawa dała przykład innym kobietom by głośno i otwarcie wyrazić sprzeciw wobec zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego w Polsce.

 

Jak ważny jest głos aktorki dla milionów Polek, najlepiej świadczy sukces Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Inspiracją do niego stało się właśnie wezwanie Jandy. Kiedy „Czarny protest” nie przynosił skutku, a projekt „Stop aborcji” został przegłosowany i oddany do dalszych prac, aktorka przypomniała o strajku Islandek z 1975 r. Zablokowały one wtedy miasta, nie poszły do pracy ani nie pracowały w domu, żeby sprzeciwić się nierównym zarobkom.

 

Aby samej dać przykład Janda zamknęła w poniedziałek swoje teatry i namówiła tysiące polskich kobiet do strajku. Pomysł natychmiast podchwyciły aktywistki z organizacji kobiecych. Szybko została ustalona data. W poniedziałek 3 października 2016 roku polskie kobiety, w ramach protestu zrezygnowały ze swoich codziennych obowiązków i wyszły na ulice.

 

Jej zdaniem bardzo ważne jest, żeby kobiety uświadomiły sobie swoją siłę:

 

– Polacy zrozumieli jak to jest, kiedy przyjechał pierwszy raz do Polski Jan Paweł II. I kiedy tylu ludzi przyszło, rozejrzało się dookoła i zobaczyli jak jest ich dużo. Potrzebujemy takiego momentu, żebyśmy zobaczyli, ile nas jest teraz. Trzeba zrozumieć, ile jest kobiet, które chcą wolności i swoich praw. Kobiet, które nie chcą, by traktować je jak głupsze, nienormalne, jak torebkę na nasienie

 

Źródło: Gazeta Wyborcza (50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce: Mają charyzmę, system wartości, umiejętność porwania za sobą ludzi)

 

Zobacz również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!