arrow search crossKarolina Hamer

Udostępnij

„Chciałaby reprezentować Polskę jako kraj otwarty, równy, nowoczesny i solidarny”

 

Karolina Hamer – paraolimpijka, multimedalistka w pływaniu, aktywistka, trenerka motywacyjna. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Najlepszego Sportowca z niepełnosprawnością ruchową w Polsce oraz wyróżnienia Komitetu Paraolipijskiego za łączenie działalności społecznej z uprawianiem sportu, pomysłodawczyni kampanii #TakdlaRio i kalendarza „Paraolimpijczycy 2015”

 

Od dziecka cierpi na niedowład kończyn. Miała cztery lata, gdy ojciec nauczył ją pływać. Tak bardzo polubiła wodę, że z czasem pływanie zaczęła trenować. Opłaciło się, bo dziś jest jedną z najbardziej utytułowanych niepełnosprawnych sportsmenek.

 

– Lekarze mówili mi, że nigdy nie będę chodzić ani mówić, a mama uparła się, że będzie inaczej. Moje życie do siódmego roku życia to były rehabilitacje i operacje, nic innego nie pamiętam. W wieku 17 lat podjęłam decyzję, że chcę pływać. Stwierdziłam, że moim kręgosłupem będzie świadomość i siła.

 

Była w Warszawie pod Sejmem, wspierając protest niepełnosprawnych.

 

– Brałam udział w proteście prawie od samego początku. Mój poziom wkurwu i solidarności z osobami, które protestują w Sejmie sprawił, że ubrałam się, ruszyłam ze Śląska i jestem. Świeci mi się w głowie napis „Dosyć tego”. Ta sprawa dotyczy też mnie. (…) Rząd zaproponował pomoc rzeczową. Odpowiadam: wypłaćmy pensję Jarosławowi Kaczyńskiemu w formie karmy dla kota. Czemu chcę gotówkę? Żeby wydać pieniądze na to, czego chcę i potrzebuję. Chodzi o samostanowienie. Walczymy o prawo do wolności i życia w godności. Protestujący w Sejmie rozpoczęli nowy rozdział w historii Polski. Walczymy o samostanowienie. Nic o nas bez nas. Patrząc na protestujących w Sejmie, odrabiamy lekcję, którą moi rodzice odrobili już dawno. Niepełnosprawność nie oznacza zależności – mówiła w wywiadzie dla OKO.press

 

Od początku protestu walczyła o to, żeby osoby z niepełnosprawnościami były traktowane jako świadome osoby, które mają swoje potrzeby, ambicje i mogą same o sobie decydować. Ich całe życie nie sprowadza się do tego, że mają jedną z wielu niepełnosprawności. W rozmowie z OKO.press Karolina Hamer mówiła:

 

– Niepełnosprawność to jeden z aspektów Karoliny. A to nie cała ja. Jestem też kobietą, sportowcem, świadomą obywatelką zwolenniczką wolności wyboru i równouprawnienia kobiet. My, osoby z niepełnosprawnościami, odzyskaliśmy podmiotowość. Udowodniliśmy wspólnie, że jesteśmy częścią większej całości

 

Karolina Hamer jest też pierwszą paraolimpijką, która zdecydowała się na coming out.

 

– Doszłam do wniosku, że jeśli mamy rozszerzać granice tolerancji, mówić o tym, że ludzie różnią się od siebie, zdecydowałam się powiedzieć prawdę o sobie. Autentyczność daje moc. Jeśli w ten sposób mogę pomóc innym, przyspieszyć kurs akceptacji, to tylko się cieszę – przyznaje sportsmenka.

 

Źródło: OKO.press („Nie jestem kaleką. Nie przejmuję się moimi niesprawnymi nogami, tylko cellulitem na tyłku”)

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!