arrow search cross



Anja Rubik i #SEXEDPL

Udostępnij

„Każdy z nas zasługuje na rzetelną, pozbawioną stereotypów edukację seksualną”

 

Anja Rubik – top modelka i aktywistka, od lat angażuje się w działania na rzecz praw kobiet. W 2017 roku zainicjowała w Polsce kampanię #SEXEDPL, która wystartowała 28 października. Anja Rubik przygotowała ją przy wsparciu grupy Dziewuchy Dziewuchom.

 

– Seks jest u nas ciągle tematem tabu. Wstydzimy się o nim mówić. Głupio to teraz przyznać, ale też się kiedyś wstydziłam: dawniej krępowałam się, by zapytać chłopaka, czy ma przy sobie prezerwatywę. Myślę dziś: jak można było tak do tego podchodzić? Teraz nie mam z tym problemu. Chodzi przecież o nasze zdrowie. Prezerwatywa chroni nie tylko przed niechciana ciążą, ale w dużym stopniu przed chorobami wenerycznymi i infekcjami – mówiła w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”. – Chcę, by kampania #sexedpl rozpoczęła w Polsce dyskusję wokół edukacji seksualnej. Nie rozumiem, dlaczego nie ma jej w szkołach.

 

W ramach kampanii #SEXEDPL powstało kilkanaście filmów, w których wystąpili m.in. aktorzy, pisarki, reżyserki, muzycy i piosenkarze. Celem było przełamanie tabu dotyczącego seksu i zwrócenie uwagi na brak edukacji seksualnej w szkołach.

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy Anja Rubik podliczyła zasięg kampanii, oniemiała – 10 mln osób. Wtedy postanowiła wydać książkę dla nastolatek i nastolatków oraz ich rodziców, w której będą odpowiedzi na pytania dotyczące dojrzewania i seksu. Zaprosiła do rozmów wybitnych polskich specjalistów, m.in. Michała Pozdała, Alicję Długołęcką, Aleksandrę Józefowską, Huberta Sobeckiego z Miłość Nie Wyklucza, Monikę Łukasiewicz, specjalistkę ginekologii i seksuologii, Agatę Loewe, psycholożkę, Natalię Skoczylas z Feminoteki i Nataszę Blek z inicjatywy Lekarze Kobietom. Książka „#SEXEDPL” ukazała się we wrześniu 2018 roku. Jest w niej wszystko, co powinniśmy wiedzieć, ale często wstydzimy się zapytać. O masturbacji, świadomej zgodzie, wizytach u ginekologa, pierwszym razie, antykoncepcji, aborcji, orientacji seksualnej. Otwarcie, bez stygmatyzacji. Takiego podręcznika do edukacji seksualnej jeszcze w Polsce nie było.

 

Anja Rubik:

 

Postanowiłam stworzyć non profit książkę dla młodzieży, w której będzie wszystko: dojrzewanie, pierwszy raz, antykoncepcja, choroby przenoszone drogą płciową, molestowanie, seks osób z niepełnosprawnościami, by były odpowiedzi na temat dorastania, miłości i seksu. Chciałam, żeby ten podręcznik był zrobiony dla młodzieży i z młodzieżą. W Polsce lekceważymy nastolatki, chcemy za nie decydować, mądrzymy się, uważamy, że wiemy, co dla nich najlepsze – mówi.

 

Od 19 września do grudnia 2018 roku „#SEXEDPL” kupiło 100 tys. osób. Zyski ze sprzedaży w całości zostaną przekazane na rzecz Fundacji #SEXEDPL. Dlatego wydawcy, zrzekając się przychodów ze sprzedaży, określają książkę oficjalnie jako publikację non profit.

 

Sukces wydawniczy Anja Rubik skomentowała:

 

Tak pozytywny odzew ze strony społeczeństwa na książkę i cały ruch #sexedpl. to przełomowy moment w naszej historii. Wierzę, że książka to dopiero początek – szkielet, na którym będziemy mogli wspólnie zbudować prawdziwą edukację seksualną, a co za tym idzie – społeczeństwo młodych, świadomych, otwartych i tolerancyjnych ludzi.

 

We wrześniu 2018 roku Anja Rubik otworzyła również kilkudniową szkołę #SEXEDPL. Zapraszała na zajęcia z najlepszymi polskimi edukatorkami seksualnymi, lekarkami, pedagogami, psychoterapeutami. Bezpłatnie. Eksperci opowiadali m.in. o samoakceptacji, ruchu #ciałopozytywne, metodach antykoncepcji, zapobieganiu zakażeniu HIV. W 2019 roku zamierza ruszyć z warsztatami po Polsce. 100 tys. sprzedanych egzemplarzy „#SEXEDPL” to dowód na to, jak bardzo w polskich szkołach brakuje edukacji seksualnej.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza. Autor tekstu: Monika Tutak-Goll „#sexedpl Anja Rubik” oraz „50 Śmiałych 2018 roku”

 

Przeczytaj też:

 


Opublikowano: