arrow search crossAleksandra Krasowska

Udostępnij

„Wypisuję recepty na pigułki ‚dzień po’. Do czasu stabilizacji sytuacji kobiet w kraju takie recepty wystawiam w ramach praktyki prywatnej, ale pro publico bono” – ogłosiła w lipcu 2017 roku Aleksandra Krasowska, seksuolożka z Warszawy, założycielka inicjatywy Lekarze Kobietom.

 

Pacjentki, które przychodzą do Aleksandry Krasowskiej po receptę na ellaOne, nie płacą za wizytę. To ważna inicjatywa – największym problemem kobiet, które obawiają się niechcianej ciąży, jest cena pigułki i wizyty u lekarza, który szybko wystawi receptę.

 

Decyzja dr Krasowskiej to odpowiedź na działania PiS – pod koniec lipca 2017 roku rząd zdecydował o wprowadzeniu recept na ellaOne, pigułki, którą od ręki można kupić w większości europejskich drogerii. W Polsce zaczęła krążyć lista aptek, które nie sprzedają antykoncepcji i lista z nazwiskami lekarzy, którzy powołują się na klauzulę sumienia i podpisali deklarację wiary.

 

Aby ułatwić kobietom dostęp do pigułki, Aleksandra Krasowska utworzyła na Facebooku grupę Lekarze Kobietom:

 

– Chcemy dać pacjentkom poczucie bezpieczeństwa. Mogą napisać do nas, a my wskażemy najbliższego lekarza z naszego grona, który będzie mógł wystawić receptę, lub podpowiemy, jak szukać pomocy, np. u lekarza nocnej pomocy lekarskiej

 

Z lekarzami skontaktować się można przez Facebooka albo maila: [email protected] i stronę internetową www.lekarzekobietom.pl

 

Do inicjatywy dołączyło już ponad 200 lekarzy. W ciągu tylko trzech miesięcy od rozpoczęcia akcji w lipcu 2017 roku zgłosiło się do nich prawie 2,5 tys. osób.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza (Aleksandra Krasowska. Lekarka po stronie kobiet)

 

Zobacz również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!