arrow search crossAkcja „Stop kościelnej pedofilii”

Udostępnij

Myślą, mową, uczynkiem, zaniedbaniem. Stop kościelnej pedofilii. Dość krycia gwałcicieli. Maryja z Małym Jezusem i krwawa ręka w sutannie opleciona różańcem – plakaty z takim przesłaniem pojawiły się w nocy z 22 na 23 grudnia 2018 na przystankach autobusowych i tramwajowych w kilkunastu miejscach w Warszawie

 

Plakaty „Stop kościelnej pedofilii” zawisły na Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu kościoła św. Anny, na Placu Konstytucji i Placu Bankowym, Dworcu Centralnym, przy Rondzie Dmowskiego, Placu Wilsona, Placu Szembeka, przy Rondzie Wiatraczna, na skrzyżowaniu Alei Solidarności i Targowej. Oraz przy największych centrach handlowych stolicy: Arkadii, Galerii Mokotów Promenadzie, Reducie.

 

Pojawiły się wśród reklam luksusowych towarów, świątecznych promocji i wydarzeń kulturalnych. Komunikat dotyczący problemu kościelnej pedofilii po raz pierwszy trafił na nośniki typu Premium Citylight.

 

W kolejnych dniach plakaty rozwieszono także w wielu miastach w Polsce. Ich pełna lista znajduje się na profilu Facebookowym akcji, to m.in. Białystok, Ciechocinek, Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Piła, Płock, Sieradz, Sochaczew, Słupsk, Toruń, Zgorzelec, Zielona Góra.

 

Plakaty pojawiły się również na pomniku prałata Henryka Jankowskiego. Reportaż „Gazety Wyborczej” z grudnia 2018 ujawnił i udokumentował, że ks. Jankowski co najmniej od końca lat 60. przez kilka dekad wykorzystywał seksualnie dzieci.

 

Akcję zorganizowała „Mitochondrialna Ewa” – grupa antyklerykalnych aktywistów. Celem działalności grupy jest „nazwanie i napiętnowanie szczególnie podłych i jaskrawych przewin, jakich dopuszcza się notorycznie i świadomie kościół instytucjonalny wobec (idei) społeczeństwa nowoczesnego pobudowanego na fundamencie wiedzy, racjonalnego myślenia, wrażliwości społecznej i szacunku dla różnorodności”. Akcje „Mitochondrialnej Ewy” mają oddziaływać na opinię publiczną doprowadzając do stworzenia „swoistej Listy Grzechów Głównych kościoła instytucjonalnego w Polsce i przypomnieć opinii publicznej nazwiska jawnogrzeszników w kapłańskich szatach”.

 

Sylwetkę grupy – wraz z jej manifestem – można przeczytać w Alfabecie Buntu (zobacz)

 

 

 

Sylwetka opracowana na podstawie tekstu Roberta Kowalskiego i Magdaleny Chrzczonowicz Nocna akcja w Warszawie. Na przystankach zawisły plakaty „Stop kościelnej pedofilii” [ZOBACZ FILM]”

 

Zobacz też:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!