arrow search crossAkcja „Pomniki dla ofiar, nie dla katów!”

Udostępnij

Policja prosi mnie o zachowanie szacunku dla pomnika księdza. Nie będę zachowywać szacunku dla pomnika, mam to gdzieś. Mam szacunek dla ofiar – mówiła Joanna Krysiak, protestująca pod pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego

 

7 grudnia 2018 roku Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom  i Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa zorganizowały przed pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego protest pod hasłem „Pomniki dla ofiar, nie dla katów!”. To reakcja na ujawnione przez media informacje, że kapelan „Solidarności” przez wiele lat miał molestować i gwałcić zarówno dziewczynki jak i chłopców. Na miejscu zgromadzili się mieszkańcy Gdańska, którzy domagali się usunięcia pomnika, a także przerwania „zmowy milczenia władzy kościelnej i świeckiej, ukarania pedofilów oraz wsparcia dla ofiar przemocy seksualnej”.

 

Na proteście była obecna także Bożena Aksamit autorka opublikowanego w „Gazecie Wyborczej” 3 grudnia 2018 reportażu „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”. Zmarły w 2010 roku kapelan Solidarności Henryk Jankowski został w nim oskarżany m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich. Po tej publikacji posłanka Joanna Scheuring-Wielgus zaapelowała w liście do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza o usunięcie pomnika duchownego, a w mediach ponownie rozgorzała dyskusja na ten temat pedofilii w Kościele.

 

Organizatorki zgromadzenia apelowały:

 

To nasz sprzeciw wobec zmowy milczenia, lekceważenia ofiar pedofilii w kościele. Bezkarność księży musi się skończyć. Każdy kto dopuścił się przestępstwa albo krył przestępców musi ponieść odpowiedzialność karną. A osoby poszkodowane zasługują na sprawiedliwość i godność. Pamiętamy.

 

Głos zabrał też m.in. Marek Lisiński, prezes Fundacji „Nie lękajcie się”, która wspiera ofiary księży-pedofilów, prowadzi pomoc psychologiczną i prawną, pomaga w procesach kanonicznych i uzyskiwaniu odszkodowań od Kościoła katolickiego.

 

Jestem tu jako ofiara, która w 1981 roku była wykorzystywana przez osobę duchowną. Chciałbym zaapelować do wszystkich ofiar, szczególnie do ofiar księdza Jankowskiego: zgłaszajcie się, pamiętajcie, nie jesteście sami. (…) Nie wiemy, kiedy będzie ten moment, gdy Kościół katolicki w końcu powie: „Dobrze, przyznajemy się, mamy ten problem”. My mamy już dość przepraszania, odprawiania za nas mszy – mówił.

 

Joanna Krysiak ze stowarzyszenia Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom powiedziała do zebranych:

 

Sprowadzają nas tu trzy sprawy. Pierwsza – sprzeciw wobec zmowy milczenia, która dotyczy nie tylko Kościoła katolickiego i krycia pedofilów w Kościele, lecz także władzy świeckiej, która daje przyzwolenie na ten rodzaj demoralizacji, bez ponoszenia odpowiedzialności; jesteśmy też tu dla ofiar, żeby nie żyły w milczącym cierpieniu, żeby mogły podnieść głowy, a odpowiedzialność ponosili sprawcy, a także po to, by księża byli traktowani jak normalni obywatele.

 

W trakcie protestu figura duchownego została opasana łańcuchem, do którego przymocowano deskę z napisem „Pomnik ofiar Kościoła katolickiego”. Do łańcucha przyczepiono pluszowe maskotki i dziecięce buty symbolizujące ofiary pedofilii, po czym nakryto postać księdza prześcieradłem.

 

Wielu demonstrantów przyniosło transparenty, na których znalazły się m.in. takie napisy: „Pomnik Hańby K.K.”, „Piekło istnieje na ziemi”, „Na to nie ma przedawnienia”, „Kościele oczyść się”.

 

 

11 grudnia gdańscy radni, którzy początkowo dali zielone światło na postawienie pomnika, dyskutowali nad jego usunięciem. A projekt uchwały Koalicji Obywatelskiej w sprawie odebrania tytułu Honorowego Obywatelstwa Gdańska ks. Henrykowi Jankowskiemu oraz przemianowania skweru jego imienia nie został włączony do porządku obrad Rady Miasta. Temat ma być omawiany na sesji w styczniu 2019.

 

Głos w sprawie zabrał również Roman Giertych, który będąc ministrem edukacji (w rządzie PiS-Samoobrona-LPR w latach 2006-2007) wręczył ks. Jankowskiemu medal za zasługi w okresie Solidarności. Zdaniem Giertycha duchowny powinien zostać pozbawiony wszelkich orderów.

 

 

 

Zobacz też:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!