arrow search crossEwa Majewska

Udostępnij

Ewa Alicja Majewska – filozofka, feministka, aktywistka.

 

Studiowała w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat poświęcony filozoficznym koncepcjom rodziny obroniła na Uniwersytecie Warszawskim w 2007. Wykładała na gender studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW (2003–2014), przez rok (2007/2008) wykładała filozofię polityczną i społeczną na Uniwersytecie Szczecińskim. W semestrze zimowym 2009/10 członkini grupy badawczej im. Beatrice Bain na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, w 2010 uczestniczyła w projekcie GeXcel na Uniwersytecie w Örebro (Szwecja), gdzie zajmowała się budowaniem feministycznej krytyki neoliberalizmu inspirowanej przez klasyczne i współczesne wyobrażenia miłości. Mieszka w Warszawie, wykłada na Gender Studies UW. W latach 2011–2013 pracowała jako adiunkt w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Była stypendystką Instytutu Badań o Człowieku (IWM) w Wiedniu (Bronisław Geremek Senior Fellowship, 2013–2014), w latach 2014–2016 stypendystka Institute of Cultural Inquiry, aktualnie – afiliowana z tym instytutem oraz adiunkt na Wydziale Artes Liberales UW.

 

Zaangażowana w działania ruchów antyfaszystowskich, ekologicznych i kobiecych.

 

Wspiera działania Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego. Wzięła udział w kampanii Komitetu. W jednym z nagrań tłumaczyła, czym grozi wykluczenie społeczne i jak przejawiają się dzisiaj różne formy faszyzmu:

 

 

Zaangażowana w protesty studentów przeciwko „ustawie Gowina”. 6 czerwca 2018 roku przed Pałacem Kazimierzowskim mówiła o problemie dyskryminacji kobiet na polskich uczelniach. O seksizmie i przypadkach molestowania seksualnego, z którymi ciągle spotykają się studentki.

 

Krytykując „reformę 2.0”, alarmuje opinię publiczną, że zawarte w niej zapisy o wcześniejszym wieku emerytalnym naukowczyń będą sprzyjać  eliminowaniu z akademii kobiet, które mogłyby nadal twórczo i owocnie pracować.


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!