Wpłacił na fundusz PiS. Odbierze od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na sędziego

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Adwokat z Olsztyna wpłacił 12,5 tys. zł na fundusz wyborczy PiS. Zrobił to w czasie, gdy ubiegał o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie. Czy teraz będzie niezależnym sędzią?Nominację na sędziego adwokat Tomasz Kosakowski ma odebrać od prezydenta Andrzeja Dudy we wtorek 6 października. Choć nigdy nie był sędzią, od razu dostanie awans do sądu okręgowego, z pominięciem szczebla sądu rejonowego. Kosakowski ma orzekać w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych, choć raczej prowadził sprawy karne, czy cywilne. Nominację na sędziego dostał od nowej KRS, wybranej w niekonstytucyjny sposób przez posłów PiS i Kukiz’15.

 

„Śmierć wrogom ojczyzny”

 

Nominacja na sędziego dla adwokata Tomasza Kosakowskiego każe stawiać pytania czy będzie on niezależnym i niezawisłym sędzią. Bo nie krył się z sympatią do obecnej władzy.

 

Jak wynika ze sprawozdania finansowego za 2019 rok partii Jarosława Kaczyńskiego, Tomasz Kosakowski wpłacił 12,5 tys. na fundusz wyborczy PiS. W tym czasie brał już udział w konkursie organizowanym przez nową KRS na wolne stanowisko w Sądzie Okręgowym w Olsztynie – nowa KRS dała mu nominację w lutym 2019r.

 

Ze sprawozdania PiS wynika też, że na fundusz wyborczy partii 25 tys. zł wpłacił radca prawny Paweł Markiewicz, z którym Kosakowski prowadził kancelarię Legalexpert. Markiewicz jak pisała olsztyńska „Gazeta Wyborcza” jest od niedawna w radzie nadzorczej Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jako przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

 

Poza wpłatą na fundusz wyborczy PiS Kosakowski na swoim profilu na Facebooku umieszczał wpisy popierające władzę. Jego konto nie jest już dostępne. Nie wyświetla się na Facebooku po tym, jak podjęliśmy próbę rozmowy z adwokatem i wysłaliśmy mu pytania. Udało nam się jednak wcześniej zrobić screeny jego profilu. Adwokat miał na Facebooku zdjęcie profilowe w kapturze, a tłem do niego była naszywka na bluzie moro z lekko przerobionym symbolem Polski Walczącej i napisem „Śmierć wrogom ojczyzny”.

 

Z historii profilu wynikało, że polubił strony m.in.: Ośrodka Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor; Forum Młodych PiS Okręg Olsztyn; Bractwa Przedmurza Komturii Warmińskiej; Olsztyńskiego Męskiego Różańca Świętego; premiera Morawieckiego; Marszu Niepodległości; wybranych polityków prawicy; Jestem katolem; „Popieram Andrzeja Dudę”.

 

Kosakowski na Facebooku: „Pięknie to premier poukładał”

 

Kosakowski na profilu zamieszczał posty odsyłające do innych publikacji. Do postu z artykułem o małżeństwie holenderskim starającym się o azyl w Polsce napisał taki wstęp: „Polska wyrasta powoli na oazę wolności rodziny, uciekają tu Szwedzi, Norwedzy, Holendrzy, jesteśmy schronieniem przed totalitarną władzą. Przypadek? Pytam”. A w komentarzach pod tym postem w odpowiedzi na inne komentarze napisał: „Dopiero druga tura [ostatnich wyborów prezydenckich – red.] przyniosła triumf wolności i demokracji! Musimy lepiej chronić srebra rodowe za pięć lat”.

 

Pod postem linkującym do artykułu o wyroku sądu, który uznał za wykroczenie odmowę obsłużenia klienta bez maseczki, Tomasz Kosakowski napisał komentarz, który był odpowiedzią na inny komentarz krytykujący władzę PiS. Komentujący pisał: „Masz rację, ta władza wykończy nas wadliwymi, bzdurnymi przepisami, które nam serwują już od 5 lat”. Kosakowski odpowiedział: „Państwo i rząd zdali egzamin na 500+, nieuczciwy sprzedawca domagał się maski od klienta, rządowa policja złapała cwaniaka, a niezawisły sąd wymierzył karę! Pięknie to premier poukładał, nikt uczciwy nie zazna w Polsce krzywdy!”.

 

Kosakowski wcześniej chwalił działania prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego (z nominacji ministra Ziobry), który doprowadził do zawieszenia sędziego Pawła Juszczyzyna. To była kara dla sędziego za wykonanie wyroku TSUE i żądanie list poparcia dla kandydatów do nowej KRS, w tym Macieja Nawackiego. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

Kosakowski i Nawacki z awansem, odpada profesor prawa

 

Adwokat Tomasz Kosakowski o nominację na sędziego zaczął się starać w 2018r. W poprzednich latach był prokuratorem, a adwokatem został kilkanaście lat temu. Gdy PiS zaczął „reformować” SN, startował bez powodzenia do powołanej przez władzę Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

 

W kwietniu 2018 roku złożył swoje zgłoszenie w konkursie na pięć wolnych miejsc w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Nowa KRS uchwałę w przedmiocie jego powołania wydała w lutym 2019 roku. W tym samym konkursie startował Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie z nominacji ministra Ziobry i jednocześnie członek nowej KRS. On też dostał niedawno po raz drugi rekomendację od nowej KRS i czeka na powołanie przez prezydenta.

 

W sumie o pięć wolnych stanowisk w olsztyńskim sądzie okręgowym ubiegało się 20 osób. Kosakowski dostał rekomendację nowej KRS, choć nie miał poparcia zgromadzenia sędziów apelacji białostockiej (podlega pod nią sąd w Olsztynie). Miał pozytywne opinie sędziów wizytatorów, którzy oceniali sposób, w jaki prowadził wybrane do oceny sprawy klientów. Choć jeden z wizytatorów stwierdził, że nie we wszystkich sprawach karnych jego stopnień zaangażowania po stronie klienta był „odpowiednio wysoki”. Jak stwierdził sędzia wizytator, zdarzały się przypadki, że był prawidłowo powiadomiony o terminach rozpraw, ale na nich nie był, choć niekiedy były one w „fazie istotnej z punktu widzenia obrony interesów oskarżonego”. Ale więcej uwag nie było, w ocenach wizytatorów są raczej pochwały.

 

Za to w konkursie, w którym Kosakowski i Maciej Nawacki dostali pozytywne rekomendacje nowej KRS odpadł np. sędzia Maciej Rzewuski, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którego kandydatura miała dobre oceny.

 

Kosakowski: nie potwierdzam, nie mówię, że nie

 

OKO.press zwróciło się z pytaniami do adwokata Tomasza Kosakowskiego. W czwartek 1 października zadzwoniliśmy na jego telefon komórkowy. Odebrał. Zapytaliśmy go o wpłatę na fundusz wyborczy PiS w 2019 roku – Nie kojarzę. W 2019 roku? Nie potwierdzam. Nie mówię, że nie. Pan mnie zaskoczył – powiedział jedynie OKO.press adwokat Tomasz Kosakowski. Po czym obiecał, że to sprawdzi i się rozłączył. Nie odebrał już potem od nas telefonu i nie odpisał na smsa.

 

W piątek 2 października wysłaliśmy pytania na adres mailowy kancelarii Legalexpert, w której był partnerem i członkiem zarządu. Zapytaliśmy m.in. dlaczego wpłacił 12,5 tys. zł na fundusz PiS i czy to będzie miało wpływ na jego niezawisłość jako sędziego. Do czasu publikacji artykułu odpowiedzi nie dostaliśmy.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

5 października 2020


Inne artykuły tego autora

08.08.2022

Radzik, człowiek Ziobry, zaczął represje sędziów apelacyjnych w Warszawie. To kara za prawo UE

08.08.2022

Ważne. Sędzia Tuleya przywrócony do orzekania. To decyzja nowej prezes sądu, nominatki Ziobry

04.08.2022

Sąd: Manowska z SN może odpowiadać karnie za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

04.08.2022

ETPCz chroni sędziów przed zawieszeniem przez nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej

10.06.2022

Sędziowie z Rzeszowa do wiceszefa neo-KRS Puchalskiego: dymisja za udział w Kaście/Antykaście

06.06.2022

Ważna uchwała SN: neo-KRS jest sprzeczna z Konstytucją, można podważać status neo-sędziów

01.06.2022

Sędziowie i prawnicy do szefowej KE: Bez likwidacji neo-KRS nie zostanie przywrócona praworządność

31.05.2022

Małgorzata Manowska blokuje wykonanie przez SN już drugiego wyroku TSUE. Bruksela wciąż wierzy PiS?

30.05.2022

Ludzie od Ziobry chcą „utłuc” sędziego Żurka. Tak wygląda w praktyce kompromis z UE ws. praworządnośc

23.05.2022

Sędzia Żurek wygrywa z Prokuraturą Krajową i prezeską od Ziobry. Nie symulował wypadku w pracy

21.05.2022

Krzysztof Parchimowicz, symbol wolnej prokuratury, uniewinniony. To porażka człowieka od Ziobry

19.05.2022

Sąd: Prokuratura ma zająć się Małgorzatą Manowską za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

17.05.2022

„To bydlak”, „qtasina”, „Amerykańce nas z mośkami wydupczyc chcą” – oto język sędziów z Kasty/Antykasty

16.05.2022

UE nie zdradziła sędziów. Nie zgodzi się na putinizację sądów, bo to rozsadzi całą Unię [WAWRYKIEWICZ]

14.05.2022

Precedensowa decyzja sądu: prokuratura ma się zająć Maciejem Nawackim za niewykonanie wyroku TSUE

13.05.2022

TVP przegrało proces z sędzią Gąciarkiem. Musi go przeprosić i zapłacić 40 tysięcy złotych

12.05.2022

Sejm powołał neo-KRS bis. Są w niej sędziowie związani z resortem Ziobry i z grupą „Kasta”

10.05.2022

Siatka Małej Emi. „Ministerstwo ma politykę medialną do dupy. Ty sama robisz więcej niż ten ich spec”

09.05.2022

„Kasta” w Sejmie. Awanse dla „swoich”, „gnojenie” sędziów i obietnica ścigania winnych

06.05.2022

Człowiek Ziobry ściga sędzię Ptaszek za stosowanie prawa UE i rozmowę z OKO.pressWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200