Wpłacił na fundusz PiS. Odbierze od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na sędziego

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Adwokat z Olsztyna wpłacił 12,5 tys. zł na fundusz wyborczy PiS. Zrobił to w czasie, gdy ubiegał o stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie. Czy teraz będzie niezależnym sędzią?Nominację na sędziego adwokat Tomasz Kosakowski ma odebrać od prezydenta Andrzeja Dudy we wtorek 6 października. Choć nigdy nie był sędzią, od razu dostanie awans do sądu okręgowego, z pominięciem szczebla sądu rejonowego. Kosakowski ma orzekać w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych, choć raczej prowadził sprawy karne, czy cywilne. Nominację na sędziego dostał od nowej KRS, wybranej w niekonstytucyjny sposób przez posłów PiS i Kukiz’15.

 

„Śmierć wrogom ojczyzny”

 

Nominacja na sędziego dla adwokata Tomasza Kosakowskiego każe stawiać pytania czy będzie on niezależnym i niezawisłym sędzią. Bo nie krył się z sympatią do obecnej władzy.

 

Jak wynika ze sprawozdania finansowego za 2019 rok partii Jarosława Kaczyńskiego, Tomasz Kosakowski wpłacił 12,5 tys. na fundusz wyborczy PiS. W tym czasie brał już udział w konkursie organizowanym przez nową KRS na wolne stanowisko w Sądzie Okręgowym w Olsztynie – nowa KRS dała mu nominację w lutym 2019r.

 

Ze sprawozdania PiS wynika też, że na fundusz wyborczy partii 25 tys. zł wpłacił radca prawny Paweł Markiewicz, z którym Kosakowski prowadził kancelarię Legalexpert. Markiewicz jak pisała olsztyńska „Gazeta Wyborcza” jest od niedawna w radzie nadzorczej Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jako przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

 

Poza wpłatą na fundusz wyborczy PiS Kosakowski na swoim profilu na Facebooku umieszczał wpisy popierające władzę. Jego konto nie jest już dostępne. Nie wyświetla się na Facebooku po tym, jak podjęliśmy próbę rozmowy z adwokatem i wysłaliśmy mu pytania. Udało nam się jednak wcześniej zrobić screeny jego profilu. Adwokat miał na Facebooku zdjęcie profilowe w kapturze, a tłem do niego była naszywka na bluzie moro z lekko przerobionym symbolem Polski Walczącej i napisem „Śmierć wrogom ojczyzny”.

 

Z historii profilu wynikało, że polubił strony m.in.: Ośrodka Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor; Forum Młodych PiS Okręg Olsztyn; Bractwa Przedmurza Komturii Warmińskiej; Olsztyńskiego Męskiego Różańca Świętego; premiera Morawieckiego; Marszu Niepodległości; wybranych polityków prawicy; Jestem katolem; „Popieram Andrzeja Dudę”.

 

Kosakowski na Facebooku: „Pięknie to premier poukładał”

 

Kosakowski na profilu zamieszczał posty odsyłające do innych publikacji. Do postu z artykułem o małżeństwie holenderskim starającym się o azyl w Polsce napisał taki wstęp: „Polska wyrasta powoli na oazę wolności rodziny, uciekają tu Szwedzi, Norwedzy, Holendrzy, jesteśmy schronieniem przed totalitarną władzą. Przypadek? Pytam”. A w komentarzach pod tym postem w odpowiedzi na inne komentarze napisał: „Dopiero druga tura [ostatnich wyborów prezydenckich – red.] przyniosła triumf wolności i demokracji! Musimy lepiej chronić srebra rodowe za pięć lat”.

 

Pod postem linkującym do artykułu o wyroku sądu, który uznał za wykroczenie odmowę obsłużenia klienta bez maseczki, Tomasz Kosakowski napisał komentarz, który był odpowiedzią na inny komentarz krytykujący władzę PiS. Komentujący pisał: „Masz rację, ta władza wykończy nas wadliwymi, bzdurnymi przepisami, które nam serwują już od 5 lat”. Kosakowski odpowiedział: „Państwo i rząd zdali egzamin na 500+, nieuczciwy sprzedawca domagał się maski od klienta, rządowa policja złapała cwaniaka, a niezawisły sąd wymierzył karę! Pięknie to premier poukładał, nikt uczciwy nie zazna w Polsce krzywdy!”.

 

Kosakowski wcześniej chwalił działania prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego (z nominacji ministra Ziobry), który doprowadził do zawieszenia sędziego Pawła Juszczyzyna. To była kara dla sędziego za wykonanie wyroku TSUE i żądanie list poparcia dla kandydatów do nowej KRS, w tym Macieja Nawackiego. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

Kosakowski i Nawacki z awansem, odpada profesor prawa

 

Adwokat Tomasz Kosakowski o nominację na sędziego zaczął się starać w 2018r. W poprzednich latach był prokuratorem, a adwokatem został kilkanaście lat temu. Gdy PiS zaczął „reformować” SN, startował bez powodzenia do powołanej przez władzę Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

 

W kwietniu 2018 roku złożył swoje zgłoszenie w konkursie na pięć wolnych miejsc w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Nowa KRS uchwałę w przedmiocie jego powołania wydała w lutym 2019 roku. W tym samym konkursie startował Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie z nominacji ministra Ziobry i jednocześnie członek nowej KRS. On też dostał niedawno po raz drugi rekomendację od nowej KRS i czeka na powołanie przez prezydenta.

 

W sumie o pięć wolnych stanowisk w olsztyńskim sądzie okręgowym ubiegało się 20 osób. Kosakowski dostał rekomendację nowej KRS, choć nie miał poparcia zgromadzenia sędziów apelacji białostockiej (podlega pod nią sąd w Olsztynie). Miał pozytywne opinie sędziów wizytatorów, którzy oceniali sposób, w jaki prowadził wybrane do oceny sprawy klientów. Choć jeden z wizytatorów stwierdził, że nie we wszystkich sprawach karnych jego stopnień zaangażowania po stronie klienta był „odpowiednio wysoki”. Jak stwierdził sędzia wizytator, zdarzały się przypadki, że był prawidłowo powiadomiony o terminach rozpraw, ale na nich nie był, choć niekiedy były one w „fazie istotnej z punktu widzenia obrony interesów oskarżonego”. Ale więcej uwag nie było, w ocenach wizytatorów są raczej pochwały.

 

Za to w konkursie, w którym Kosakowski i Maciej Nawacki dostali pozytywne rekomendacje nowej KRS odpadł np. sędzia Maciej Rzewuski, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którego kandydatura miała dobre oceny.

 

Kosakowski: nie potwierdzam, nie mówię, że nie

 

OKO.press zwróciło się z pytaniami do adwokata Tomasza Kosakowskiego. W czwartek 1 października zadzwoniliśmy na jego telefon komórkowy. Odebrał. Zapytaliśmy go o wpłatę na fundusz wyborczy PiS w 2019 roku – Nie kojarzę. W 2019 roku? Nie potwierdzam. Nie mówię, że nie. Pan mnie zaskoczył – powiedział jedynie OKO.press adwokat Tomasz Kosakowski. Po czym obiecał, że to sprawdzi i się rozłączył. Nie odebrał już potem od nas telefonu i nie odpisał na smsa.

 

W piątek 2 października wysłaliśmy pytania na adres mailowy kancelarii Legalexpert, w której był partnerem i członkiem zarządu. Zapytaliśmy m.in. dlaczego wpłacił 12,5 tys. zł na fundusz PiS i czy to będzie miało wpływ na jego niezawisłość jako sędziego. Do czasu publikacji artykułu odpowiedzi nie dostaliśmy.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

5 października 2020Inne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200