Unijny Trybunał Sprawiedliwości wzywa nową KRS do Luksemburga

Udostępnij

Dziennikarz Gazety Wyborczej.

Więcej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił zorganizować kolejną rozprawę w sprawie niezależności nowej Krajowej Rady Sądownictwa i wezwać na nią przedstawicieli polskiej Rady. - Będziemy na miejscu - zapowiadają członkowie nowej KRSPoniższy tekst został opublikowany w Gazecie Wyborczej 15 kwietnia 2019 roku. Archiwum Osiatyńskiego dziękuje za możliwość jego przedruku.

 

Postępowanie przed unijnym Trybunałem dotyczy prezydenckiej reformy sądownictwa. 15-osobowa wielka izba TSUE bada status nowej KRS i obsadzonej z jej pomocą nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

Po pytaniach prejudycjalnych zadanych przez SN Trybunał sprawdza, czy obsadzona przez polityków KRS stoi na straży niezależności polskich sądów i czy nowa Izba Dyscyplinarna, której członków wskazała Rada, jest sądem niezależnym w myśl traktatów unijnych.

 

Wysłuchania w tej sprawie odbyły się w marcu. W rozprawie uczestniczyli wtedy m.in. pełnomocnicy sędziów, wysłannik rządu oraz przedstawiciel Prokuratury Krajowej. Pod koniec rozprawy Trybunał zapowiedział, że czeka jeszcze na opinię rzecznika generalnego TSUE.

 

Komentatorzy przewidywali, że sąd wyda wyrok na przełomie maja i czerwca.

 

Sytuacja zmieniła się w ubiegłym tygodniu, a wiadomość o tym dotarła w poniedziałek do Warszawy. „Wielka Izba Trybunału postanowiła kontynuować wystąpienia ustne w celu umożliwienia Krajowej Radzie Sądownictwa ustnego przedstawienia jej stanowiska” – poinformował sekretarz TSUE.

 

 

Nowa KRS: Trybunał nie może nas oceniać

 

Decyzja zapadła na wniosek członków nowej KRS. – Poprosiliśmy Trybunał, aby otworzył rozprawę na nowo – mówi Jarosław Dudzicz, członek Rady i prezes gorzowskiego sądu z nominacji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Według Dudzicza zawiadomienie o możliwości uczestnictwa w wysłuchaniu wpłynęło do nowej KRS na dzień przed marcową rozprawą: – Odpowiedzieliśmy, że chcemy uczestniczyć w wysłuchaniu, ale skoro rozprawa już się odbyła, poprosiliśmy, by TSUE otworzył ją na nowo.

 

Trybunał zaplanował kontynuację wysłuchań 14 maja. Członkowie Rady jeszcze nie wiedzą, kto będzie ich reprezentował w Luksemburgu. – Do 2 maja mamy czas, aby to wskazać – tłumaczy Dudzicz. – Nasi przedstawicieli pojadą tam ze stanowiskiem, które w sprawie Izby Dyscyplinarnej przyjęła KRS.

 

W kwietniowym stanowisku członkowie Rady napisali, że unijny Trybunał nie ma podstaw do kwestionowania statusu Izby Dyscyplinarnej uznanej już za sąd w rozumieniu prawa państwa członkowskiego. Ich zdaniem TSUE nie może także badać sposobu działania i ustrojowego ukształtowania nowej KRS.

 

Przedstawicieli sądownictwa wybrał do niej w ubiegłym roku Sejm głosami PiS i Kukiz’15. KRS składa się dziś m.in. z prezesów sądów, którzy otrzymali stanowiska od Ziobry, i byłych pracowników jego resortu. Jej członkowie pomagają PiS wprowadzać zmiany w sądach i piętnują sędziów upominających się o niezależność sądownictwa. Dlatego SN napisał do Trybunału, że Rada „nie daje rękojmi niezależności od władz ustawodawczej i wykonawczej”.

 

Wolne Sądy też jadą do Luksemburga

 

Do Luksemburga TSUE wezwał na 14 maja również adwokatów z Inicjatywy Wolne Sądy. Reprezentują oni sędziów SN i NSA, w których sprawach zadano pytania prejudycjalne. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby europejskie standardy wróciły do polskiego wymiaru sprawiedliwości” – skomentował wezwanie adwokat Michał Wawrykiewicz, który jest także kandydatem Koalicji Europejskiej w wyborach do europarlamentu.

 

– Patrząc na całokształt tej sprawy, sądzę, że Trybunał Sprawiedliwości będzie interpretował prawo europejskie tak, że polskie ustawy – o KRS i Sądzie Najwyższym – nie spełniają standardów europejskich i nie mogą być uznane za ustawy mieszczące się w kryteriach traktatowych – przewidywał Wawrykiewicz po marcowej rozprawie.

 

[Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.]Autor


Dziennikarz Gazety Wyborczej.


Więcej

Opublikowany

16 kwietnia 2019
Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

09.12.2019

Zastępca RPO: Rząd będzie musiał naprawić KRS. Inaczej wskazani przez nią sędziowie staną się dla UE niewidzialni

02.10.2019

Awans partnerki wiceszefa nowej KRS. Upolityczniona Rada zdecydowała o obsadzie największego sądu w kraju

25.04.2019

Nowi sędziowie SN mają kłopoty. Naruszyli prawo?

28.03.2019

Nowi sędziowie Sądu Najwyższego wzorem KRS wzywają na pomoc Trybunał Przyłębskiej

19.03.2019

PiS kontra Unia. Stan sądownictwa przed rozprawą unijnego Trybunału [PODSUMOWANIE]

07.03.2019

Trybunał Konstytucyjny ściga się z TSUE. Może uprzedzić unijny Trybunał i orzec, że nowa KRS działa zgodnie z prawem

06.02.2019

Ziobro chce ostrzejszych kar. Po śmierci Pawła Adamowicza ministerstwo konsultuje projekt zmian w kodeksie karnymWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200