Stanowisko Prezydium Komitetu Socjologii PAN dotyczące działań prokuratury ograniczających autonomię uczelni
Z niepokojem obserwujemy sytuację, jaka zaistniała po skardze studentów socjologii Uniwersytetu Śląskiego, protestujących przeciwko narzucaniu przez jedną z wykładowczyń podczas wykładów własnych poglądów, będących świadectwem uprzedzeń i nietolerancji oraz świadczących o nieprzestrzeganiu standardów akademickich.
Władze uczelni zareagowały właściwie, podejmując działania zgodnie z uniwersyteckimi procedurami. Jednak prokuratura katowicka, na skutek osobistej ingerencji Prokuratora Generalnego, nie pozwoliła by sprawa została rozwiązana przez właściwe organy uczelni. Studentów zaczęto wzywać do prokuratury i poddano ich wielogodzinnym przesłuchaniom.
Jako reprezentacja środowiska socjologicznego czujemy się zobowiązani do wyrażenia niezgody na takie praktyki. Gdy konflikty i spory na uczelniach nie mają znamion przestępstwa, powinny być rozwiązywane w oparciu o procedury opisane w prawie o szkolnictwie wyższym i w statutach uczelni oraz o reguły utrwalone w akademickiej tradycji. Zaangażowanie represyjnych instytucji państwa było w tym przypadku niczym nieuzasadnione, nieproporcjonalne w stosunku do rangi sprawy i zwróciło się przeciwko konstytucyjnym wolnościom oraz zasadzie autonomii szkół wyższych. Takie działania obniżają autorytet organów wymiaru sprawiedliwości i wystawiają złe świadectwo władzom państwowym, które lekceważą autonomię oraz akademickie zwyczaje i procedury.
5.06.2020
Do wiadomości:
1. Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, Rektor Uniwersytetu Śląskiego
2. Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor-elekt Uniwersytetu Śląskiego
3. Dr hab. Tomasz Nawrocki, prof. UŚ, Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego
4. Prof. dr hab. Andrzej Buko, Dziekan Wydziału I PAN
5. Członkowie Komitetu Socjologii PAN
6. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego