„Słynny” Nawacki idzie do neo KRS bis. Poparli go „sami swoi”, współpracujący z Ziobrą [Pełna lista]

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Jeden z symboli złej zmiany w sądach Maciej Nawacki startuje na II kadencję upolitycznionej KRS. Listę poparcia podpisało mu 33 sędziów – piszemy kto. To głównie członkowie obecnej KRS i beneficjenci „reform” ministra Ziobry. Na II kadencję startuje też neo-sędzia Stanisław Zdun.     Zgłoszenie Macieja Nawackiego na II kadencję nowej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa […]Jeden z symboli złej zmiany w sądach Maciej Nawacki startuje na II kadencję upolitycznionej KRS. Listę poparcia podpisało mu 33 sędziów – piszemy kto. To głównie członkowie obecnej KRS i beneficjenci „reform” ministra Ziobry. Na II kadencję startuje też neo-sędzia Stanisław Zdun.

 

 

Zgłoszenie Macieja Nawackiego na II kadencję nowej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa i lista popierających go sędziów zostały opublikowane na stronie Sejmu w czwartek 20 stycznia 2022 roku. Oprócz jego kandydatury opublikowano jeszcze zgłoszenie stołecznego neo – sędziego Stanisława Zduna, wiceprezesa sądu z nominacji resortu Ziobry

 

 

Na razie na stronie Sejmu opublikowane są trzy kandydatury do KRS bis. Wcześniej zamieszczono jeszcze zgłoszenie Grzegorza Furmankiewicza – obecnego członka KRS, którego poparli głównie sędziowie z Podkarpacia, powiązani z resortem ministra Ziobry.

 

 

Kolejni kandydaci będą ujawniani przez Sejm sukcesywnie po zweryfikowaniu ich zgłoszeń.

 

 

Ciekawe są listy popierających ich sędziów – musi ich być minimum 25. Z ujawnionych już list poparcia wynika, że kandydatów popierają prawie sami beneficjenci złej zmiany w sądach. O tym, kto poparł Nawackiego i Zduna, w dalszej części tekstu.

 

 

Posłowie 15 członków – sędziów na II kadencję neo KRS wybiorą w lutym, marcu. PiS ma za mało głosów by samodzielnie przegłosować „swoich” sędziów (ma obecnie 228 posłów, większość to co najmniej 231).

 

 

Będzie musiał więc zdobyć poparcie posłów z innego klubu lub posłów niezrzeszonych.

 

 

Władza PiS chce wybrać Radę na II kadencję w ten sam sposób, jak neo KRS w pierwszej kadencji, mimo że jej legalność podważyły TSUE i ETPCz, który uznał, że jest ona głównym źródłem problemów z praworządnością.

 

 

W związku z tym, że sama jest nielegalna, to wadliwe są też dawane przez nią nominacje dla sędziów (neo – sędziów).

 

 

 

 

Czego nie ma w zgłoszeniu o Nawackim

 

 

Maciej Nawacki, który startuje na II kadencję to prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie – z nominacji ministra Ziobry – i członek obecnej KRS.

 

 

Jest jednym z symboli złej zmiany w sądach. Dał się poznać jako zwolennik twardego kursu, a w KRS zaliczany jest do frakcji tzw. jastrzębi; powiązanej z byłym wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem. Nawacki od nowej KRS, w której zasiada, dostał aż dwa awanse. Najpierw do sądu okręgowego, a potem aż do NSA.

 

 

Jego kandydaturę na II kadencję zgłosił Michał Lasota. Jest jego pełnomocnikiem, podobnie jak cztery lata temu. Lasota to prezes Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim, z nominacji Ziobry. Znany jest jednak przede wszystkim ze ścigania niezależnych sędziów jako zastępca rzecznika dyscyplinarnego.

 

 

Co ważne Lasota dostał od KRS – w której jest obecnie Nawacki – nominację na sędziego Sądu Okręgowego w Elblągu.

 

 

Lasota w zgłoszeniu do Sejmu tak pisze o Nawackim: „Powierzone obowiązki służbowe wykonuje z dużym zaangażowaniem, twardo stojąc na gruncie legalizmu, traktuje je priorytetowo i odpowiedzialnie. Pana sędziego cechuje pełen profesjonalizm, a przede wszystkim bardzo życiowe i etyczne podejście do każdej sprawy”.

 

 

Lasota podkreśla: „Pan sędzia [Nawacki – red.], pełniąc funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie bezwzględnie wykonuje uchwały Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej, w pełnym poszanowaniu orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego [Julii Przyłębskiej – red.] i obowiązującego stanowionego prawa”.

 

 

Lasota zachwala też, że Nawacki jest „członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie, prowadzącego działalność edukacyjną, oświatową, w tym Uniwersytet Trzeciego Wieku „Na Szlaku Świętego Jakuba”.

 

 

Znacznie ciekawsze jest to, czego Lasota o Nawackim nie napisał. Czyli, że jest skonfliktowany ze środowiskiem olsztyńskich sędziów, którzy znani są na całą Polskę z obrony wolnych sądów. Nasłał na nich policję, gdy zrobili pod sądem pikietę w obronie ściganej dyscyplinarnie koleżanki z sądu.

 

 

Polem konfliktu stała głównie sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna z Sądu Rejonowego w Olsztynie. To on jako pierwszy w Polsce wykonał ważny wyrok TSUE z listopada 2019 roku, w którym Trybunał po raz pierwszy powiedział jak oceniać legalność KRS i Izby Dyscyplinarnej. I Juszczyszyn ten wyrok wykonał. By zbadać legalność wyroku wydanego przez neo – sędziego, chciał ocenić legalność neo KRS.

 

 

W tym celu zażądał od Sejmu list poparcia dla kandydatów do Rady, które wtedy były tajne. A było wiadomo, że wszystkich podpisów nie miał Maciej Nawacki, bo część sędziów wycofała poparcie. Przez to podważać można wybór całej Rady, bo wszystkich członków – sędziów wybrano w jednym głosowaniu.

 

 

Juszczyszyna spotkały za to błyskawiczne represje. Rzecznik dyscyplinarny Ziobry zrobił mu dyscyplinarkę. Ministerstwo sprawiedliwości cofnęło mu delegację do orzekania w sądzie okręgowym. A Nawacki jako prezes sądu odsunął Juszczyszyna na miesiąc od orzekania. Potem na podstawie decyzji Nawackiego nielegalna Izba Dyscyplinarna zawiesiła Juszczyszyna i nie pracuje on do dziś.

 

 

Za Juszczyszynem stoją jednak murem olsztyńscy sędziowie, za co spadają na nich szykany i represje. Zaś Nawacki blokuje powrót do pracy sędziego. Choć ma on już cztery orzeczenie podważające decyzję nielegalnej Izby o jego zawieszeniu. W tej sprawie sąd w Gdańsku nakazał niedawno Prokuraturze Krajowej śledztwo.

 

 

Szczytem buty i arogancji Nawackiego było podarcie projektów uchwał olsztyńskich sędziów w obronie praworządności i Juszczyszyna. Widziała to cała Polska, bo pokazała to na żywo telewizja. Ale za to Nawackiemu nie spadł włos z głowy. Gdy lokalny rzecznik dyscyplinarny z Białegostoku postawił mu za to zarzuty dyscyplinarne, to nagle sprawę przejął rzecznik dyscyplinarny ministra Ziobry i zamknął sprawę.

 

 

 

 

 

Kto z Olsztyna poparł Nawackiego

Konflikt z olsztyńskimi sędziami widać po liście poparcia dla Macieja Nawackiego. Choć cztery lata temu część z nich go poparła, to teraz mógł liczyć tylko na siebie (sam podpisał swoją listę), żonę Katarzynę Nawacką (sędzia rejonowa) i kilku neo-sędziów z Olsztyna. Czyli sędziowie, którzy od nowej KRS dostali awans do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 

To:

 

Tomasz Koszewski, który wspierał Nawackiego, gdy darł on uchwały olsztyńskich sędziów. Nawacki zgłosił go teraz na swojego zastępcę w olsztyńskim sądzie. Koszewski ma zastąpić odwołanego wiceprezesa Krzysztofa Krygielskiego, który przywrócił sędziego Juszczyszyna do pracy.

Tomasz Kosakowski, były członek PiS. Gdy starał się o nominację do sądu, wpłacił 12,5 tys.zł na fundusz wyborczy PiS.

Adam Jaroczyński, były prokurator

– Bartłomiej Gadecki, były prokurator.

Arkadiusz Ziarko, który wcześniej bez powodzenia startował do Izby Dyscyplinarnej. Po powołaniu do Sądu Okręgowego w Olsztynie od razu dostał delegację do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Kandydował bez powodzenia na stanowisko polskiego sędziego w ETPCz.

 

Z Olsztyna listę dla Nawackiego podpisał jeszcze Mariusz Stachowiak z sądu wojskowego. Za obecnej władzy był komisarzem wyborczym.

 

 

 

 

Nominaci Ziobry za Nawackim

 

 

W sumie Nawackiego popiera 33 sędziów. Poza kilkoma osobami z Olsztyna poparli go głównie sędziowie z różnych miejsc Polski. To nominaci resortu Ziobry, członkowie nowej KRS i sędziowie, którzy dostali awans od obecnej KRS, w której zasiada Nawacki. Czy w ten sposób mu się odwdzięczyli za awans?

 

 

Z nowej KRS listę poparcia podpisali mu: Rafał Puchalski, prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Jarosław Dudzicz, prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, Marek Jaskulski z Poznania, Maciej Mitera, prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia, Dariusz Drajewicz z Warszawy, Zbigniew Łupina, prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju i Joanna Kołodziej-Michałowicz ze Słupska.

 

 

Z tej grupy nominacje do sądów wyższej instancji dostali od nowej KRS Puchalski, Drajewicz i Kołodziej-Michałowicz.

 

 

Nawackiego poparła grupa sędziów z Elbląga na czele z jego pełnomocnikiem Michałem Lasotą, który jest w tamtejszym sądzie okręgowym. Poparł go prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Piotr Żywicki, który dzięki nowej KRS awansował do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

 

 

Listę podpisała też jego żona Renata Żywicka z Sądu Okręgowego w Elblągu, której nowa KRS dała nominację aż do Sądu Najwyższego.

 

 

Z Elbląga dała też poparcie Agnieszka Walkowiak, prezes tutejszego sądu rejonowego. Znana jest z zawieszenia na miesiąc sędziego Macieja Rutkiewicza za stosowanie prawa UE. Listę podpisał jeszcze wiceprezes Sądu Okręgowego w Elblągu Jacek Bryl.

 

 

Kolejna grupa popierająca Nawackiego dostała awanse od nowej KRS. To główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab i prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. Dostał od nowej KRS nominację do sądu apelacyjnego.

 

 

Listę podpisały też dwie sędzie pracujące dla rzeczników dyscyplinarnych ministra Ziobry. Czyli Edyta Dzielińska z Warszawy i Beata Adamczyk-Łabuda, która jest też jednym z rzeczników prasowych stołecznego sądu okręgowego. Adamczyk-Łabuda dostała awans od nowej KRS do Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

 

Kolejni stołeczni sędziowie popierający Nawackiego to:

 

Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości, dawniej główny kadrowy w sądach. W 2019 roku jego nazwisko padło w kontekście afery hejterskiej, po wybuchu, której odszedł z ministerstwa. Teraz sam startuje na II kadencję nowej KRS. Piebiak w 2021 roku dostał od nowej KRS awans aż do NSA.

 

Joanna Oliwa, prywatnie związana z Dariuszem Drajewiczem. Dostała od nowej KRS awans do stołecznego sądu okręgowego.

 

Stanisław Zdun, który też kandyduje na II kadencję neo KRS. To wiceprezes Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. Dostał nominację na sędziego okręgowego od nowej KRS.

 

Jakub Iwaniec z Sądu Rejonowego dla Warszawy -Mokotowa. Jego nazwisko pojawiło się w kontekście afery hejterskiej.

 

Listę Nawackiego podpisali jeszcze:

 

Aneta Świdzińska-Kozieł, dostała od nowej KRS awans do Sądu Okręgowego w Lublinie. Jest na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości.

Andrzej Skowron z Sądu Rejonowego w Tarnowie. Pracował na delegacji w resorcie Ziobry, nowa KRS dała mu awans do Izby Dyscyplinarnej.

– Paweł Bucoń, dostał od nowej KRS nominację do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Marek Korczyński, awansowany przez neo KRS do Sądu Okręgowego w Siedlcach.

 

Nawackiego popierają ponadto dwaj prezesi sądów rejonowych – Marcin Czapski z Działdowa i Waldemar Krok z Dębicy.

 

 

 

Kim jest Zdun i kto go poparł

 

 

Drugim ujawnionym przez Sejm w czwartek 20 stycznia 2022 roku kandydatem na II kadencję neo KRS jest Stanisław Zdun. To wiceprezes Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, z nominacji resortu Ziobry. Zdun dostał od obecnej KRS nominację na stołecznego sędziego okręgowego.

 

 

Sędzia znany jest z tego, że uniewinnił prawicowego dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego, który był oskarżony w związku ze sprawą korupcyjną przy komisji weryfikacyjnej WSI Antoniego Macierewicza.

 

 

Było o nim głośno w 2021 roku, bo orzekania z nim odmówił znany sędzia Piotr Gąciarek z warszawskiej Iustitii. Gąciarek nie chciał z nim orzekać, bo Zdun jest neo – sędzią. A zgodnie z orzeczeniami ETPCz i TSUE nominacje dla neo – sędziów od upolitycznionej KRS są wadliwe.

 

 

Za stosowanie prawa UE Gąciarek zapłacił karnym przeniesieniem do innego wydziału w sądzie i bezterminowym zawieszeniem przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną.

 

 

Kandydatura Zduna na II kadencję neo KRS jest zaskoczeniem. Jego listę poparcia podpisało 27 sędziów, głównie z Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, którego jest wiceprezesem. Ale poparli go też członkowie obecnej KRS i rzecznicy dyscyplinarni ministra Ziobry.

 

 

Z Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy poparł go prezes tego sądu Maksymilian Wesołowski, który jest też jego pełnomocnikiem. Wesołowski dostał od nowej KRS awans na sędziego sądu okręgowego. Poparcie dali też wiceprezesi tego sądu –Dominika Szmidt, Natalia Zientara i Beata Kaszuba. Ta ostatnia została awansowana do sądu okręgowego przez nową KRS.

 

 

Z macierzystego sądu Zdunowi poparcia udzielili jeszcze:

 

Żaneta Seliga-Kaczmarek, przewodnicząca wydziału rodzinnego.
Anna Jagodzińska-Bajkowska powołana na sędziego w 2021, po nominacji neo KRS.
Magdalena Woźniak powołana na sędziego w 2021, po nominacji neo KRS.
Agnieszka Bochen, wiceprzewodnicząca wydziału rodzinnego.
Joanna Dolecka,

– Marcin Niedźwiecki,

– Małgorzata Rola zastępczyni przewodniczącego wydziału cywilnego.

 

 

 

 

Neo sędziowie i prezesi sądów popierają Zduna

 

 

Kolejne podpisy na liście poparcia dla Zduna złożyli:

 

Beata Adamczyk-Łabuda, która dała też poparcie Maciejowi Nawackiemu.
– Zastępcy głównego rzecznika dyscyplinarnego, czyli Przemysław Radzik (dostał od nowej KRS awans do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a jego żona Gabriela Zalewska-Radzik aż do NSA, jest też wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie) i Michał Lasota.
– Członkowie obecnej neo KRS Jarosław Dudzicz, Joanna Kołodziej-Michałowicz i Zbigniew Łupina.
Łukasz Kluska, prezes Sądu Rejonowego w Pruszkowie. Został awansowany przez nową KRS do stołecznego sądu okręgowego.
Konrad Mielcarek, który awans do stołecznego sądu okręgowego dostał od nowej KRS. Był komisarzem wyborczym w Siedlcach.

Agnieszka Stachniak- Rogalska, dostała awans od neo KRS do stołecznego sądu okręgowego. Jest prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy – Żoliborza.
Joanna Pąsik, dostała nominację do Sądu Okręgowego w Warszawie od nowej KRS. Jest prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa.
Mariusz Matusik z Wołomina, do 2019 prezes tutejszego sądu rejonowego.
Krzysztof Tarapata, awansowany przez neo KRS do stołecznego sądu okręgowego.
Stanisław Gradus-Wojciechowski, wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa. Nowa KRS dała mu awans do sądu okręgowego.

Marcin Czerwiński, wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia.
Grzegorz Romaniuk z Sądu Rejonowego w Piasecznie, przewodniczący jednego z wydziałów.
Maciej Klonowski z Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ, pracuje na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

20 stycznia 2022


Inne artykuły tego autora

10.08.2022

Władza PiS nie wykona wyroku TSUE. Do nowej Izby SN mogą trafić sami neo-sędziowie

09.08.2022

Haniebna decyzja ws. Tulei. „Egzekutor” Ziobry Radzik zablokował jego powrót do pracy

08.08.2022

Radzik, człowiek Ziobry, zaczął represje sędziów apelacyjnych w Warszawie. To kara za prawo UE

08.08.2022

Ważne. Sędzia Tuleya przywrócony do orzekania. To decyzja nowej prezes sądu, nominatki Ziobry

04.08.2022

Sąd: Manowska z SN może odpowiadać karnie za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

04.08.2022

ETPCz chroni sędziów przed zawieszeniem przez nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej

10.06.2022

Sędziowie z Rzeszowa do wiceszefa neo-KRS Puchalskiego: dymisja za udział w Kaście/Antykaście

06.06.2022

Ważna uchwała SN: neo-KRS jest sprzeczna z Konstytucją, można podważać status neo-sędziów

01.06.2022

Sędziowie i prawnicy do szefowej KE: Bez likwidacji neo-KRS nie zostanie przywrócona praworządność

31.05.2022

Małgorzata Manowska blokuje wykonanie przez SN już drugiego wyroku TSUE. Bruksela wciąż wierzy PiS?

30.05.2022

Ludzie od Ziobry chcą „utłuc” sędziego Żurka. Tak wygląda w praktyce kompromis z UE ws. praworządnośc

23.05.2022

Sędzia Żurek wygrywa z Prokuraturą Krajową i prezeską od Ziobry. Nie symulował wypadku w pracy

21.05.2022

Krzysztof Parchimowicz, symbol wolnej prokuratury, uniewinniony. To porażka człowieka od Ziobry

19.05.2022

Sąd: Prokuratura ma zająć się Małgorzatą Manowską za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

17.05.2022

„To bydlak”, „qtasina”, „Amerykańce nas z mośkami wydupczyc chcą” – oto język sędziów z Kasty/Antykasty

16.05.2022

UE nie zdradziła sędziów. Nie zgodzi się na putinizację sądów, bo to rozsadzi całą Unię [WAWRYKIEWICZ]

14.05.2022

Precedensowa decyzja sądu: prokuratura ma się zająć Maciejem Nawackim za niewykonanie wyroku TSUE

13.05.2022

TVP przegrało proces z sędzią Gąciarkiem. Musi go przeprosić i zapłacić 40 tysięcy złotych

12.05.2022

Sejm powołał neo-KRS bis. Są w niej sędziowie związani z resortem Ziobry i z grupą „Kasta”

10.05.2022

Siatka Małej Emi. „Ministerstwo ma politykę medialną do dupy. Ty sama robisz więcej niż ten ich spec”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200