Państwo PiS. Prokurator Michera, który chciał zatrzymania Tulei, dostał awans na sędziego

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Awans dostał Franciszek Michera z Prokuratury Krajowej, który wcześniej współpracował z Ordo Iuris. To on domagał się w nowej Izbie SN zatrzymania sędziego Igora Tulei. Teraz nielegalna KRS dała mu wysoki awans do sądu w Olsztynie.     PROKURATOR Franciszek Michera z Prokuratury Krajowej – na zdjęciu u góry – awans na sędziego dostał w […]Awans dostał Franciszek Michera z Prokuratury Krajowej, który wcześniej współpracował z Ordo Iuris. To on domagał się w nowej Izbie SN zatrzymania sędziego Igora Tulei. Teraz nielegalna KRS dała mu wysoki awans do sądu w Olsztynie.

 

 

PROKURATOR Franciszek Michera z Prokuratury Krajowej – na zdjęciu u góry – awans na sędziego dostał w środę 7 grudnia 2022 roku. Nominację na sędziego Sądu Okręgowego dała mu nielegalna, upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa. Michera dostał lepsze oceny niż zawodowa sędzia z Lidzbarka Warmińskiego i mimo tego, że przeciwko jego kandydaturze było Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 

 

Michera nie był dotąd znany. Wcześniej był adwokatem, który współpracował m.in. z ultrakatolickim Ordo Iuris. Ale w styczniu 2022 roku został Prokuratorem Rejonowym w Mińsku Mazowieckim i jeszcze tego samego miesiąca został błyskawicznie delegowany do pracy w wydziale spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. PiS powołał ten wydział do ścigania sędziów i prokuratorów.

 

 

O Micherze zrobiło się głośno w listopadzie 2022 roku, gdy przyszedł do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN i popierał na posiedzeniu odwołanie prokuratury od odmowy wydania zgody na zatrzymanie sędziego Igora Tulei.

 

 

Choć Michera nie prowadził do tej pory wielu skomplikowanych spraw – wynika to z oceny jego pracy na potrzeby konkursu w neo – KRS – to dla nielegalnej Rady jest lepszy niż zawodowa sędzia, z dobrą oceną pracy oraz z dobrą oceną przełożonych. Dla neo-KRS miało znaczenie to, że Michera pracuje w Prokuraturze Krajowej oraz że jest wykładowcą w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Ta szkoła, podobnie jak Prokuratura Krajowa podlegają Zbigniewowi Ziobrze, który jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.

 

 

Oprócz Michery awans na tym posiedzeniu neo-KRS dostała też członkini tego organu. To sędzia Ewa Łąpińska. Do tej pory była sędzią Sądu Rejonowego w Jaworznie. We wtorek 6 grudnia 2022 roku dostała nominację do nowo utworzonego Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

 

 

 

Jak neo-KRS awansowała Micherę

 

Prokurator Franciszek Miechera bronił w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej przegranej sprawy. Izba w składzie z legalnymi sędziami SN ostatecznie nie zgodziła się na zatrzymanie sędziego Igora Tulei, któremu Prokuratura chce postawić bezzasadny zarzut za wpuszczenie dziennikarzy na ogłoszenie krytycznego dla PiS orzeczenia. Nowa Izba orzekła, że Tuleya nie złamał prawa i nie ma podstaw do stawiania mu zarzutów. Na ogłoszenie orzeczenia 29 listopada Michera już nie przyszedł. Zastąpił go Piotr Myszkowiec z Prokuratury Krajowej.

 

 

Ale już wtedy było wiadomo, że Michera chce zostać sędzią, bo ujawniliśmy to w OKO.press. Będąc już prokuratorem, złożył w czerwcu 2022 roku aplikację w konkursie na jedno stanowisko w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Jego kandydatura została pozytywnie oceniona przez wyznaczonych sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 

 

Prowadzone przez niego sprawy cywilne oceniał Arkadiusz Ziarko, neo-sędzia (czyli sędzia nominowany przez nielegalną neo-KRS), który obecnie orzeka na delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Według Ziarko prokurator Michera ma dużą wiedzę i doświadczenie w stosowaniu przepisów. Jest pracowity, poprawnie redaguje pisma procesowe, zna orzecznictwo i doktrynę prawną. Ma też wysoki poziom wiedzy prawniczej i wszechstronne zainteresowania, broni klientów.

 

 

Sprawy karne ocenił zaś neo-sędzia, były prokurator Bartłomiej Gadecki. Też ocenił Micherę pozytywnie. Uznał, że spełnia wymogi formalne, by być sędzią sądu okręgowego. Zastrzegł jednak, że Michera nie prowadził skomplikowanych spraw (poza jedną), więc co najwyżej może zostać sędzią rejonowym. Gadecki uznał, że kwalifikacje prokuratora nie dają gwarancji właściwego wykonywania przez niego pracy jako sędzia okręgowy. Michera do tej oceny złożył zastrzeżenie.

 

 

Jego kontr kandydatką na stanowisko w olsztyńskim sądzie okręgowym była sędzia Agnieszka Przęczek z Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim. Od 2009 roku była referendarzem sądowym, a w 2014 roku została stołecznym sędzią. W 2016 roku przeniosła się do Lidzbarka Warmińskiego, specjalizuje się w sprawach cywilnych. Była przewodniczącą wydziału cywilnego.

 

 

Ma dobre oceny pracy oraz dobrą opinię przełożonych. Została pochwalona za znajomość przepisów, dobre stosowanie orzecznictwa sądów i za organizację pracy. Z oceny wynika, że jest pracowita, rzetelna, a jej orzecznictwo ma wysoki poziom. Jej kandydaturę poparło Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 

 

Zespół KRS oceniający kandydatów poparł jednak Micherę. Docenił jego pracę w Prokuraturze Krajowej i na uczelni podległej ministerstwu sprawiedliwości. Zespół nie zgodził się z oceną, że nie prowadził on skomplikowanych spraw. Uznał, że ma różne doświadczenie, a sędzia ma tylko „klasyczną” ścieżkę zawodową i jest tylko po prostu sędzią. I tak zagłosowała cała KRS. Za nominacją dla prokuratora było 7 członków tego nielegalnego organu, 6 wstrzymało się od głosu. Za sędzią było 6 członków, 8 wstrzymało się od głosu.

 

 

Teraz o tej nominacji dla Michery zdecyduje prezydent. Sędzia może jeszcze zaskarżyć uchwałę neo-KRS do powołanej przez PiS Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

 

 

 

Olsztyn, kuźnia neo – sędziów

 

 

Nominacja neo-KRS wydawała się formalnością. Ten organ w przeszłości awansował kandydatów słabszych lub sędziów współpracujących z obecną władzą. Neo-KRS dawała też awanse swoim członkom – tak jak teraz Łąpińskiej.

 

 

Dlaczego Michera startował do Olsztyna? Z naszych informacji wynika, że miał tłumaczyć to tym, że kupił tam mieszkanie i jego żona ma tam robić zawodową karierę. Wiadomo jednak, że sądy olsztyńskie stają się kuźnią dla neo-sędziów powiązanych w obecną władzą.

 

 

To tu prezesem sądu rejonowego jest Maciej Nawacki, który jest jednocześnie członkiem neo-KRS. Nawacki popiera złą zmianę w sądach i stał się jednym z jej symboli. Jego zastępcą od niedawna jest neo-sędzia Tomasz Koszewski, który jako jeden z nielicznych olsztyńskich sędziów go popierał. Drugim zastępcą jest zaś były prokurator, a obecnie neo-sędzia Adam Jaroczyński.

 

 

Z kolei od niedawna prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie jest Michał Lasota, jeden z rzeczników dyscyplinarnych ministra Ziobry. Zaś jego zastępcami są były prokurator i były prezes Sądu Rejonowego w Działdowie Marcin Czapski oraz były adwokat Tomasz Kosakowski, który w czasie, gdy starał się o nominację na sędziego od neo-KRS, wpłacił 12,5 tysiąca złotych na fundusz wyborczy PiS. Kosakowski należał też wtedy do PiS.

 

 

Co jeszcze wiadomo o Micherze? Jako adwokat współpracował z ultrakatolickim Ordo Iuris, a dokładnie z jego Centrum Interwencji Procesowej. Kancelarię miał w Warszawie. W 2021 roku starał się po raz pierwszy o stanowisko sędziego. Startował w konkursie do Sądu Rejonowego w Grajewie, ale w lutym 2022 roku wycofał kandydaturę. W tym czasie był już prokuratorem – z listy adwokatów został wykreślony na początku stycznia 2022 roku.

 

 

Z jego oświadczenia majątkowego złożonego już jako prokurator wynika, że miał zobowiązania z tytułu należnych składek wobec ZUS w wysokości 40 tysięcy złotych. Nie ma nieruchomości, tylko 150 tys. zł oszczędności i 10 – letni samochód. W kwietniu 2022 roku zapisał się do Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Kieruje nim Jacek Skała.

 

 

Prokurator Skała za czasów niezależnej prokuratury krytykował Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Za obecnej władzy awansował aż do Prokuratury Krajowej.

 

 

 Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

7 grudnia 2022


Inne artykuły tego autora

16.05.2023

Prokuratura Krajowa może przegrywać precedensowe procesy. Przez „wadliwego” pełnomocnika

11.05.2023

Nielegalna KRS domyka przejęcie Sądu Najwyższego. Desant neo-sędziów na Izbę Cywilną

09.05.2023

Neo-sędziowie przejmują kontrolę nad Izba Karną SN. Prezesem zostanie neo-sędzia Kapiński

26.04.2023

Pierwsze orzeczenie z Pegasusem w tle. SN nie uchylił immunitetu prokurator od Ewy Wrzosek

24.04.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką. Za szykany sędziego Ferka

21.04.2023

Pilne. SN: Resort Ziobry ma przeprosić sędzię Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat

20.04.2023

Iustitia: Nie daliśmy się złamać przez 8 lat, wygramy. Walczymy o nowoczesne sądy i nową KRS

11.04.2023

Ziobro robi skok na prokuraturę. Chce zabetonować w niej swoich ludzi i kontrolę nad śledztwami

03.04.2023

Afera hejterska wraca. Sędzia Żurek chce ścigania prokuratorów, którzy umorzyli sprawę jego hejterów

29.03.2023

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania, odwiesiła go nowa Izba SN. To był ostatni zawieszony sędzia

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu

14.03.2023

Jak w Polsce PiS i Ziobry prześladuje się niezależnych sędziów [Analiza Archiwum Osiatyńskiego]

13.03.2023

Nielegalna KRS ustawia Sąd Najwyższy. Będzie jeszcze więcej neo-sędziów w legalnej Izbie Pracy

09.03.2023

Sędziowie do prezydenta: zatrzymać awans sędziego Pelewicza. Za sprawę egzaminu córki PiotrowiczaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200