OBWE do polskich władz: wybory w czasie epidemii mogą nie spełnić standardów międzynarodowych

Udostępnij

współzałożycielka Archiwum Osiatyńskiego i The Rule of Law in Poland, doktor nauk prawnych, badaczka w Polskiej Akademii Nauk, afiliowana przy…

Więcej

Szefowa Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Ingibjörg Sólrún Gísladóttir wzywa polskie władze do zastanowienia się nad konsekwencjami uchwalanych ustaw i przestrzega: wprowadzenie głosowania korespondencyjnego na taką skalę na chwilę przed wyborami może sprawić, że nie uda się zapewnić tajności i równości wyborów



Po przyjęciu 6 kwietnia 2020 przez Sejm ustawy umożliwiającej głosowanie korespondencyjne, Szefowa Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR OSCE) Ingibjörg Sólrún Gísladóttir przypomniała, że „prawdziwa kampania i rzeczywista debata publiczna są tak samo ważne dla demokratycznych wyborów, jak sama możliwość oddania głosu”.

 

Gísladóttir podkreśliła, że wyborcy muszą mieć możliwość zapoznania się z programami i wysłuchania opinii wszystkich kandydatów, żeby dokonywać wyboru, a obecne ograniczenia w związku z epidemią COVID-19 sprawiają, że prowadzenie kampanii jest w zasadzie niemożliwe.

 

„Martwi mnie, że jeśli w obecnych warunkach zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie, mogą nie spełnić międzynarodowych standardów” – przestrzegła Gísladóttir.

 

O ustawie wprowadzającej głosowanie korespondencyjne szefowa ODIHR powiedziała:

 

„Uważnie śledzę debatę toczącą się w polskim parlamencie. Wzywam osoby tworzące prawo do zastanowienia się nad konsekwencjami swoich działań. Muszą wziąć pod uwagę, że wprowadzenie głosowania korespondencyjnego na znaczną skalę, na chwilę przed wyborami, może sprawić, że nie będzie możliwe zapewnienie tajności i równości wyborów. Jedynie wyjątkowo staranne przygotowania takich wyborów mogłoby utrzymać zaufanie obywateli i obywatelek do demokratycznych instytucji, które zbudowano w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat.”.

 

Gísladóttir przypomniała też o standardach OBWE w stanowieniu prawa: ustawy powinny być formułowane i przyjmowane jako wynik przejrzystego procesu, który odzwierciedla wolę obywateli, wprost bądź przez przedstawicieli.

 

Wskazała również, że inna ważna organizacja międzynarodowa, do której należy Polska, Rada Europy, wydała Kodeks Dobrych Praktyk w Kwestiach Związanych z Wyborami. Jest tam napisane, że „fundamentalne elementy prawa wyborczego nie powinny być nowelizowanie na krócej niż rok przed wyborami”.

 

OBWE nie wysyła misji obserwacyjnej do Polski

 

Ze względu na ograniczenia wprowadzone w ramach walki z epidemią COVID-19, w tym zamknięciem granic, OBWE nie wysłało do Polski misji obserwacyjnej, ale nadal monitoruje rozwój sytuacji w związku z wyborami w Polsce i pozostałych krajach należących do OBWE.

 

Kraje OBWE są zobowiązane do przeprowadzania demokratycznych wyborów, zgodnych ze standardami międzynarodowymi nie tylko w samym dniu oddawania głosów, ale i w czasie przygotowań oraz w czasie po wyborach, gdy liczone są głosy.

 

Przedstawiciele OBWE zwracają uwagę, że choć głosowanie korespondencyjne może być skutecznym sposobem na umożliwianie zagłosowania w wyborach wielu osobom, to skala, tempo i charakter zmian przyjmowanych obecnie w Polsce budzą najpoważniejsze zastrzeżenia, czy cały ten proces uda się przeprowadzić prawidłowo.

 

OBWE zaznacza, że wprowadzenie w życie obecnego planu polskich władz – czyli głosowania korespondencyjnego w całym kraju – wymagałoby dłuższego okresu przygotowań, a także rozwiązania szeregu nieuniknionych wyzwań organizacyjnych.

 

Międzynarodowa misja OBWE obserwowała wybory parlamentarne w Polsce w 2019 roku. W końcowym raporcie obserwatorzy ocenili, że „wybory parlamentarne w Polsce zostały odpowiednio przygotowane, lecz zakłócała je narracja nietolerancji oraz stronniczość mediów publicznych.”



Autor


współzałożycielka Archiwum Osiatyńskiego i The Rule of Law in Poland, doktor nauk prawnych, badaczka w Polskiej Akademii Nauk, afiliowana przy…


Więcej

Opublikowany

8 kwietnia 2020






Inne artykuły tego autora

25.12.2023

Zmiana kursu. Polski rząd chce wykonywać orzeczenia europejskich trybunałów

14.12.2023

Niedopuszczalny, bezużyteczny, zbędny. Tak o wyroku Trybunału Konstytucyjnego mówią jego sędziowie

12.12.2023

Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej wydał wyrok w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

11.09.2023

Tragedią polskiej polityki jest to, że nie potrafimy sensownie podzielić sceny politycznej [WYWIAD]

03.08.2023

Węgry mogą stracić 22 mld euro z funduszy spójności. A to nie koniec [analiza Archiwum Osiatyńskiego]

28.07.2023

Siła prawa Unii Europejskiej: innowacyjne rozwiązania i obszary wymagające poprawy w zakresie ochrony praworządności [Raport Archiwum Osiatyńskiego]

13.07.2023

TSUE: Sądy powinny odstąpić od stosowania uchwał Izby Dyscyplinarnej. Zwycięstwo Tulei i Gąciarka

07.06.2023

Pilne! Komisja Europejska zaczyna postępowanie w sprawie lex Tusk

05.06.2023

WAŻNE! TSUE: ustawa kagańcowa sprzeczna z prawem unijnym. Miliardy z KPO się oddalają

02.06.2023

Brak gwarancji praw obywatelskich w lex Tusk narusza Konstytucję i prawo UE

27.05.2023

Iustitia: Wiemy jak naprawić Krajową Radę Sądownictwa i sądy. To da się zrobić [MARKIEWICZ]

15.02.2023

Pilne! Komisja Europejska skarży Polskę do TSUE za Trybunał Konstytucyjny. Co to oznacza?

20.01.2023

Senat prosi Komisję Wenecką o opinię o ustawie o Sądzie Najwyższym. Game changer w sprawie KPO?

16.01.2023

Polska i Węgry już się nie wywiną? Unia Europejska coraz ostrzej broni praworządności [Debata]

05.01.2023

Julia Przyłębska nie ustępuje. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego chcą wyboru nowego prezesa

29.12.2022

Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej stał się elementem machiny niszczenia państwa prawnego

12.10.2022

Czym są pozwy SLAPP i jak z nimi walczyć [zapisz się na warsztat dla prawników]

06.10.2022

Słowenia wykonuje wyrok swojego TK. Legalizuje małżeństwa par tej samej płci i możliwość adopcji

29.08.2022

Cztery organizacje sędziowskie pozywają Radę UE za akceptację polskiego KPO

29.07.2022

Jak naprawić Trybunał Konstytucyjny? Sadurski: Usunięcie dublerów nie wystarczy, trzeba iść dalej



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200