Adwokat z Olsztyna wpłacił na PiS i jest sędzią. Jego wspólnik też wpłacił i też chce zostać sędzią

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Tomasz Kosakowski wpłacił na fundusz wyborczy PiS 12,5 tys. zł i właśnie odebrał akt powołania na sędziego od prezydenta Andrzeja Dudy. Jego dawny wspólnik z kancelarii wpłacił na fundusz PiS 25 tys. zł i teraz stara się o stanowisko w sądzie administracyjnymPrezydent Andrzej Duda we wtorek 6 października 2020 powołał na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie adwokata Tomasza Kosakowskiego. Będzie on orzekał w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Markiewicz wpłaca dwa razy więcej

 

OKO.press jako pierwsze ujawniło, że Tomasz Kosakowski w trakcie, gdy ubiegał się o stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłacił 12,5 tys. zł na fundusz wyborczy PiS. Tak wynika ze sprawozdania PiS złożonego w PKW za 2019 rok.

 

Kosakowski swoją kandydaturę na stanowisko w olsztyńskim sądzie zgłosił do konkursu przed nową KRS w kwietniu 2018 roku. W lutym 2019 roku nowa KRS wydała uchwałę, w której zarekomendowała go prezydentowi do powołania na sędziego. Nie udało nam się ustalić, czy Kosakowski wpłacił pieniądze na fundusz wyborczy PiS przed tą uchwałą, czy po jej podjęciu.

 

Ze sprawozdania PiS za 2019 rok wynika, że na fundusz wyborczy tej partii wpłacił też radca prawny z Olsztyna Paweł Markiewicz. Razem z Kosakowskim prowadzili kancelarię Legalexpert. Markiewicz wpłacił na fundusz PiS 25 tys. zł. Jak pisała olsztyńska „Gazeta Wyborcza” od niedawna zasiada on w radzie nadzorczej Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jako przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

 

OKO.press ustaliło teraz, że Paweł Markiewicz też ubiega się o stanowisko sędziego. Chce zostać sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

 

Swoją kandydaturę do konkursu przed nową KRS zgłosił w czerwcu 2020 roku., czyli już po wpłaceniu pieniędzy na fundusz wyborczy PiS. Nowa KRS kandydatury do sądu administracyjnego w Olsztynie będzie oceniać za tydzień. Czy Markiewicz, podobnie jak jego były partner z kancelarii Kosakowski, dostanie rekomendację na sędziego?

 

Sędziowie chcieli wycofania nominacji dla Kosakowskiego

 

Sprawa nominacji na sędziego dla Tomasza Kosakowskiego oburzyła środowisko sędziowskie. Bo choć wpłaty na PiS dokonał będąc formalnie adwokatem, to zrobił to w czasie, gdy ubiegał się o stanowisko sędziego. Każe to postawić pytanie, czy spełnia on podstawowe kryteria do bycia sędzią. Uwagę na to zwróciło Forum Współpracy Sędziów (FWS). Forum to nieformalny samorząd sędziowski, który powstał w miejsce rozwiązanej przez PiS starej, legalnej KRS.

 

W uchwale z 5 października Stałe Prezydium FWS napisało właśnie, że „rodzą się istotne wątpliwości co do spełnienia przez kandydata wymogu apolityczności, a także nieskazitelności charakteru, jako cech niezbędnych do bycia sędzią”. Forum apelowało o wycofanie kandydatury Kosowskiego z Kancelarii Prezydenta, by „uniknąć dalszej kompromitacji procesu nominacji sędziów”. Jak widać, prezydent nie miał problemu, by dać mu nominację na sędziego. Z kolei w internecie po artykule OKO.press pojawiły się kąśliwe komentarze, że stanowisko w sądzie okręgowym kosztuje 12,5 tys. zł.

 

Pytania o to, czy Kosakowski będzie niezależnym sędzią są tym bardziej zasadne, że na swoim profilu na Facebooku zamieszczał wpisy sympatyzujące z obecną władzą. Tłem do jego zdjęcia w kapturze była naszywka na bluzie moro ze zmodyfikowanym symbolem Polski Walczącej i z hasłem „Śmierć Wrogom Ojczyzny”. Z historii jego profilu wynikało, że polubił on profile m.in. organizacji kościelnych i polityków prawicy. Chwalił rząd za walkę z epidemią. Chwalił prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego za zawieszenie w obowiązkach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna.

 

OKO.press próbowało porozmawiać z Tomaszem Kosakowskim przed publikacją naszego pierwszego artykułu. Zapytaliśmy go o wpłatę na fundusz wyborczy PiS. „Nie kojarzę. W 2019 roku? Nie potwierdzam. Nie mówię, że nie. Pan mnie zaskoczył” – powiedział jedynie OKO.press Kosakowski. Potem nie odpowiedział na pytania wysłane mailem, nie odbierał już telefonu, a jego profil na Facebooku nie był już dostępny.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

6 października 2020


Inne artykuły tego autora

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu

13.03.2023

Nielegalna KRS ustawia Sąd Najwyższy. Będzie jeszcze więcej neo-sędziów w legalnej Izbie Pracy

09.03.2023

Sędziowie do prezydenta: zatrzymać awans sędziego Pelewicza. Za sprawę egzaminu córki Piotrowicza

09.03.2023

Sprawa immunitetu prokurator Ewy Wrzosek. Czy nowa Izba SN pozwoli na inwigilację Pegasusem?

09.03.2023

TK z odsieczą dla PiS. Chce zablokować proces Mariusza Kamińskiego za akcję CBA ws. afery gruntowej

08.03.2023

Sąd wstrzymał akt prezydenta o wyznaczeniu sędziego SN do Izby Odpowiedzialności Zawodowej

08.03.2023

Sędziowie do prezydenta: zatrzymać awans sędziego Pelewicza. Za sprawę egzaminu córki Piotrowicza

07.03.2023

Sąd: To nie lider narodowców będzie decydował, kto wejdzie do kościoła. I skazuje go na roboty

04.03.2023

Ważne. Pierwszy neo-sędzia SN oblał test na niezależność. To bliska Ziobrze była prokurator Bednarek

02.03.2023

Kontrofensywa sędziego Juszczyszyna. Składa na Nawackiego zawiadomienia, a ten chwyta się brzytwy

10.02.2023

Neo-sędziowie rozpychają się w SN. Teraz mogą przejąć kontrolę nad legalną Izbą Karną SN

06.02.2023

ETPCz wzywa rząd do pilnego wykonania orzeczenia w sprawie karnej zsyłki trzech sędzi z Warszawy

06.02.2023

Nagonka na zawieszonego sędziego Macieja Ferka. W akcji nielegalna neo-KRS i była koleżanka Ziobry

27.01.2023

Chaos w nowej Izbie SN. Przestaje sądzić sędziów i prokuratorów, przez Manowską i ławnikówWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200