Adwokat z Olsztyna wpłacił na PiS i jest sędzią. Jego wspólnik też wpłacił i też chce zostać sędzią

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Tomasz Kosakowski wpłacił na fundusz wyborczy PiS 12,5 tys. zł i właśnie odebrał akt powołania na sędziego od prezydenta Andrzeja Dudy. Jego dawny wspólnik z kancelarii wpłacił na fundusz PiS 25 tys. zł i teraz stara się o stanowisko w sądzie administracyjnymPrezydent Andrzej Duda we wtorek 6 października 2020 powołał na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie adwokata Tomasza Kosakowskiego. Będzie on orzekał w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Markiewicz wpłaca dwa razy więcej

 

OKO.press jako pierwsze ujawniło, że Tomasz Kosakowski w trakcie, gdy ubiegał się o stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłacił 12,5 tys. zł na fundusz wyborczy PiS. Tak wynika ze sprawozdania PiS złożonego w PKW za 2019 rok.

 

Kosakowski swoją kandydaturę na stanowisko w olsztyńskim sądzie zgłosił do konkursu przed nową KRS w kwietniu 2018 roku. W lutym 2019 roku nowa KRS wydała uchwałę, w której zarekomendowała go prezydentowi do powołania na sędziego. Nie udało nam się ustalić, czy Kosakowski wpłacił pieniądze na fundusz wyborczy PiS przed tą uchwałą, czy po jej podjęciu.

 

Ze sprawozdania PiS za 2019 rok wynika, że na fundusz wyborczy tej partii wpłacił też radca prawny z Olsztyna Paweł Markiewicz. Razem z Kosakowskim prowadzili kancelarię Legalexpert. Markiewicz wpłacił na fundusz PiS 25 tys. zł. Jak pisała olsztyńska „Gazeta Wyborcza” od niedawna zasiada on w radzie nadzorczej Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jako przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

 

OKO.press ustaliło teraz, że Paweł Markiewicz też ubiega się o stanowisko sędziego. Chce zostać sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

 

Swoją kandydaturę do konkursu przed nową KRS zgłosił w czerwcu 2020 roku., czyli już po wpłaceniu pieniędzy na fundusz wyborczy PiS. Nowa KRS kandydatury do sądu administracyjnego w Olsztynie będzie oceniać za tydzień. Czy Markiewicz, podobnie jak jego były partner z kancelarii Kosakowski, dostanie rekomendację na sędziego?

 

Sędziowie chcieli wycofania nominacji dla Kosakowskiego

 

Sprawa nominacji na sędziego dla Tomasza Kosakowskiego oburzyła środowisko sędziowskie. Bo choć wpłaty na PiS dokonał będąc formalnie adwokatem, to zrobił to w czasie, gdy ubiegał się o stanowisko sędziego. Każe to postawić pytanie, czy spełnia on podstawowe kryteria do bycia sędzią. Uwagę na to zwróciło Forum Współpracy Sędziów (FWS). Forum to nieformalny samorząd sędziowski, który powstał w miejsce rozwiązanej przez PiS starej, legalnej KRS.

 

W uchwale z 5 października Stałe Prezydium FWS napisało właśnie, że „rodzą się istotne wątpliwości co do spełnienia przez kandydata wymogu apolityczności, a także nieskazitelności charakteru, jako cech niezbędnych do bycia sędzią”. Forum apelowało o wycofanie kandydatury Kosowskiego z Kancelarii Prezydenta, by „uniknąć dalszej kompromitacji procesu nominacji sędziów”. Jak widać, prezydent nie miał problemu, by dać mu nominację na sędziego. Z kolei w internecie po artykule OKO.press pojawiły się kąśliwe komentarze, że stanowisko w sądzie okręgowym kosztuje 12,5 tys. zł.

 

Pytania o to, czy Kosakowski będzie niezależnym sędzią są tym bardziej zasadne, że na swoim profilu na Facebooku zamieszczał wpisy sympatyzujące z obecną władzą. Tłem do jego zdjęcia w kapturze była naszywka na bluzie moro ze zmodyfikowanym symbolem Polski Walczącej i z hasłem „Śmierć Wrogom Ojczyzny”. Z historii jego profilu wynikało, że polubił on profile m.in. organizacji kościelnych i polityków prawicy. Chwalił rząd za walkę z epidemią. Chwalił prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego za zawieszenie w obowiązkach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna.

 

OKO.press próbowało porozmawiać z Tomaszem Kosakowskim przed publikacją naszego pierwszego artykułu. Zapytaliśmy go o wpłatę na fundusz wyborczy PiS. „Nie kojarzę. W 2019 roku? Nie potwierdzam. Nie mówię, że nie. Pan mnie zaskoczył” – powiedział jedynie OKO.press Kosakowski. Potem nie odpowiedział na pytania wysłane mailem, nie odbierał już telefonu, a jego profil na Facebooku nie był już dostępny.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

6 października 2020Inne artykuły tego autora

21.11.2020

Zbiórka na fundusz dla sędziów represjonowanych przez aparat PiS: Tuleyę, Morawiec i Juszczyszyna

21.11.2020

Znamy ostatnie orzeczenie Igora Tulei wydane w dniu zawieszenia

19.11.2020

Skandaliczna decyzja Izby Dyscyplinarnej. Zawiesiła sędziego Tuleyę i pozwoliła postawić mu zarzuty karne

17.11.2020

Wierny żołnierz Ziobry prezesem największego sądu w Polsce. Dostał nominację

17.11.2020

Znowu klęska prokuratury ws. Giertycha i innych. Kolejny sąd uznał, że dowody są słabe

10.11.2020

Pół miliona na ściganie niepokornych sędziów. Władza PiS sypie funduszami dla rzeczników dyscyplinarnych Ziobry

05.11.2020

„Dobra zmiana” idzie po NSA. Współpracownicy PiS i Ziobry przejmują kolejny ważny sąd

31.10.2020

Warszawskie sądy przygotowują się na masowe aresztowania uczestników protestów. PiS chce użyć siły?

31.10.2020

Oficer ABW wjechał w protestujące kobiety. Miał dostać zarzuty, ale odważnej prokurator zabrano śledztwo

30.10.2020

Symbol „dobrej zmiany” w sądach, Przemysław Radzik, dostał wysoki awans. To on ściga niepokornych sędziów

30.10.2020

Prokuratura zrealizuje groźby Kaczyńskiego. Ma pomóc dławić Strajk Kobiet przepisami o epidemii

26.10.2020

Ludzie Ziobry ścigają sędzię, bo z ramienia Senatu i opozycji zasiada w komisji ds. pedofilii

24.10.2020

Święczkowski idzie na wojnę z Niderlandami. Prokuratorzy mają badać, czy sądy są tam niezależne

22.10.2020

Kompromitacja prokuratury Ziobry. Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi Majcher z Opola

21.10.2020

Sędzia nie zgodziła się na areszt dla syna Krauzego. Teraz dostaje groźby: lewacka kur.., obić ci mordę?

20.10.2020

Tak sąd zdruzgotał prokuraturę w sprawie Giertycha i innych. Znamy szczegóły orzeczenia

18.10.2020

Blamaż prokuratury Ziobry ws. Giertycha. Kim jest sędzia, która nie zgodziła się na areszty?

17.10.2020

Prokuratura uderza w Giertycha. Nie można go aresztować, więc pozbawiono go prawa wykonywania zawodu

17.10.2020

Prokuratura chce dopaść Giertycha. Przedstawiła mu zarzuty w szpitalu, gdy ten nie reagował

16.10.2020

Adwokaci i sędziowie po zatrzymaniu Giertycha murem stają w obronie tajemnicy adwokackiejWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200