Adwokat z Olsztyna wpłacił na PiS i jest sędzią. Jego wspólnik też wpłacił i też chce zostać sędzią

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Tomasz Kosakowski wpłacił na fundusz wyborczy PiS 12,5 tys. zł i właśnie odebrał akt powołania na sędziego od prezydenta Andrzeja Dudy. Jego dawny wspólnik z kancelarii wpłacił na fundusz PiS 25 tys. zł i teraz stara się o stanowisko w sądzie administracyjnymPrezydent Andrzej Duda we wtorek 6 października 2020 powołał na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie adwokata Tomasza Kosakowskiego. Będzie on orzekał w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Markiewicz wpłaca dwa razy więcej

 

OKO.press jako pierwsze ujawniło, że Tomasz Kosakowski w trakcie, gdy ubiegał się o stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłacił 12,5 tys. zł na fundusz wyborczy PiS. Tak wynika ze sprawozdania PiS złożonego w PKW za 2019 rok.

 

Kosakowski swoją kandydaturę na stanowisko w olsztyńskim sądzie zgłosił do konkursu przed nową KRS w kwietniu 2018 roku. W lutym 2019 roku nowa KRS wydała uchwałę, w której zarekomendowała go prezydentowi do powołania na sędziego. Nie udało nam się ustalić, czy Kosakowski wpłacił pieniądze na fundusz wyborczy PiS przed tą uchwałą, czy po jej podjęciu.

 

Ze sprawozdania PiS za 2019 rok wynika, że na fundusz wyborczy tej partii wpłacił też radca prawny z Olsztyna Paweł Markiewicz. Razem z Kosakowskim prowadzili kancelarię Legalexpert. Markiewicz wpłacił na fundusz PiS 25 tys. zł. Jak pisała olsztyńska „Gazeta Wyborcza” od niedawna zasiada on w radzie nadzorczej Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jako przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

 

OKO.press ustaliło teraz, że Paweł Markiewicz też ubiega się o stanowisko sędziego. Chce zostać sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

 

Swoją kandydaturę do konkursu przed nową KRS zgłosił w czerwcu 2020 roku., czyli już po wpłaceniu pieniędzy na fundusz wyborczy PiS. Nowa KRS kandydatury do sądu administracyjnego w Olsztynie będzie oceniać za tydzień. Czy Markiewicz, podobnie jak jego były partner z kancelarii Kosakowski, dostanie rekomendację na sędziego?

 

Sędziowie chcieli wycofania nominacji dla Kosakowskiego

 

Sprawa nominacji na sędziego dla Tomasza Kosakowskiego oburzyła środowisko sędziowskie. Bo choć wpłaty na PiS dokonał będąc formalnie adwokatem, to zrobił to w czasie, gdy ubiegał się o stanowisko sędziego. Każe to postawić pytanie, czy spełnia on podstawowe kryteria do bycia sędzią. Uwagę na to zwróciło Forum Współpracy Sędziów (FWS). Forum to nieformalny samorząd sędziowski, który powstał w miejsce rozwiązanej przez PiS starej, legalnej KRS.

 

W uchwale z 5 października Stałe Prezydium FWS napisało właśnie, że „rodzą się istotne wątpliwości co do spełnienia przez kandydata wymogu apolityczności, a także nieskazitelności charakteru, jako cech niezbędnych do bycia sędzią”. Forum apelowało o wycofanie kandydatury Kosowskiego z Kancelarii Prezydenta, by „uniknąć dalszej kompromitacji procesu nominacji sędziów”. Jak widać, prezydent nie miał problemu, by dać mu nominację na sędziego. Z kolei w internecie po artykule OKO.press pojawiły się kąśliwe komentarze, że stanowisko w sądzie okręgowym kosztuje 12,5 tys. zł.

 

Pytania o to, czy Kosakowski będzie niezależnym sędzią są tym bardziej zasadne, że na swoim profilu na Facebooku zamieszczał wpisy sympatyzujące z obecną władzą. Tłem do jego zdjęcia w kapturze była naszywka na bluzie moro ze zmodyfikowanym symbolem Polski Walczącej i z hasłem „Śmierć Wrogom Ojczyzny”. Z historii jego profilu wynikało, że polubił on profile m.in. organizacji kościelnych i polityków prawicy. Chwalił rząd za walkę z epidemią. Chwalił prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego za zawieszenie w obowiązkach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna.

 

OKO.press próbowało porozmawiać z Tomaszem Kosakowskim przed publikacją naszego pierwszego artykułu. Zapytaliśmy go o wpłatę na fundusz wyborczy PiS. „Nie kojarzę. W 2019 roku? Nie potwierdzam. Nie mówię, że nie. Pan mnie zaskoczył” – powiedział jedynie OKO.press Kosakowski. Potem nie odpowiedział na pytania wysłane mailem, nie odbierał już telefonu, a jego profil na Facebooku nie był już dostępny.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

6 października 2020Inne artykuły tego autora

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna

23.03.2021

Prokuratura Krajowa zarzuca sieć na stary Sąd Najwyższy. Będzie uderzenie w Izbę Karną i Pracy?

23.03.2021

Sędzia Markiewicz chce, by TSUE orzekł, że sędziowie awansowani przez nową KRS są nielegalni

21.03.2021

Nasz news. Piebiak, Bochniak i Chmura kandydują do nowej KRS

21.03.2021

Prokuratura Krajowa szykuje nalot na SN. Zarzuty grożą Małgorzacie Gersdorf i sędziom Izby Karnej

19.03.2021

Obrona sędziego Żurka. Sędziowie z Wielkopolski składają na siebie donos za krytykę Prokuratury Krajowej

18.03.2021

Stało się. Przemysław Radzik, symbol złej zmiany w sądach, dostał awans od prezydenta

17.03.2021

Zaskakujące stanowisko prezes Manowskiej: wniosek prokuratury o ściganie sędziów SN bezzasadny

17.03.2021

Sędziowie Juszczyszyn i Morawiec pozwą swój sąd. Żądają przywrócenia do pracy

17.03.2021

Kolejne uderzenie w prokuratorów z Lex Super Omnia. Ściga ich rzecznik dyscyplinarny Ziobry

16.03.2021

Prokuratura Krajowa uderza zarzutami karnymi w stary, legalny SN. Ścigany prof. Włodzimierz Wróbel

16.03.2021

Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

13.03.2021

Prokuratura chce siłowego zatrzymania sędziego Tulei. „To już nie scenariusz białoruski, ale turecki”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200