Profesor Wiktor Osiatyński, najlepiej znany jako konstytucjonalista i obrońca praw człowieka, był również pisarzem, działaczem społecznym, feministą, pionierem programów spraw precedensowych w Polsce, a takżem jednym ze współautorów Konstytucji RP z 1997. Jego publicystyka była oparta na żelaznej logice. Jego audycje radiowe były pełne pasji i serdeczności. Wspominany jako wybitny pedagog, wychował pokolenia prawników oraz aktywistów. Swoimi pracami naukowymi, publicystyką, a przede wszystkim życiową postawą, popularyzował w Polsce idee demokracji, praworządności, równości oraz wysokie standardy ochrony praw człowieka. Wiktor odszedł 29 kwietnia 2017 roku.

 

Aby uhonorować dorobek oraz demokratyczne wartości, o które walczył Wiktor Osiatyński, a także, aby wspólnie zastanowić się, jak dalej zakorzeniać je w Polsce, zapraszamy na dyskusję o populizmie i rządach prawa.

 

Pierwszy, mamy nadzieję, z wielu kolejnych, Doroczny Wykład im. Wiktora Osiatyńskiego, wygłosi politolog i historyk, wybitny znawca problematyki populizmu, profesor Jan-Werner Müller z Uniwersytetu Princeton.

 

Program 

 

15:00-16:45

Praworządność – Unia Europejska – Polska

Agata Gostyńska-Jakubowska

prof. Ewa Łętowska

prof. Laurent Pech

dr Maciej Taborowski

 

Sesja pytań i odpowiedzi

 

16:45-17:00

Przerwa

 

17:00-17:45

I Wykład im. Wiktora Osiatyńskiego: Europejski populizm – co dalej? 

prof. Jan-Werner Müller

 

17:45-19:30 Sesja komentarzy 

dr Włodzimierz Cimoszewicz

prof. Maciej Kisilowski

prof. Marcin Matczak

prof. Monika Płatek

 

Sesja pytań i odpowiedzi

 

19:30    

Podsumowanie i zamknięcie konferencji

 

Językami wydarzenia są polski i angielski. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

 

Tak, zapisuję się na Konferencję.


 

Jan-Werner Müller

 

Historyk i politolog, specjalizuje się w historii i teorii myśli politycznej. Wybitny badacz demokracji i populizmu. Profesor na Uniwersytecie Princeton w Stanach Zjednoczonych. Wykładał też na Uniwersytecie Harvarda i na Uniwersytecie w Nowym Jorku, a także m.in. w Oksfordzie, Londynie, Paryżu, Florencji, Wiedniu, Budapeszcie, Helsinkach, Berlinie i Monachium. Publikuje i jest cytowany w „The New York Times”, „The Washington Post”, „Financial Times”, „The Guardian”, „The Zeit”, „Sueddeutsche Zeitung”, „Le Monde”, „El Pais”, „Foreign Policy”, „The London Review of Books”, „New York Review of Books”. Jego książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Po polsku wydano „Przeciwko demokracji. Idee polityczne XX wieku w Europie” (2017) oraz „Co to jest populizm? (2017). O tej ostatniej książce w „The New York Times” pisano jako o „najlepszym przewodniku po populistycznych namiętnościach, które dziś obserwujemy”.

Zdjęcie Jana-Wernera Müllera ⓒ World Economic Forum / Sikarin Thanachaiary (CC BY-NC-SA 2.0)

 



Wystąpią:


Laurent Pech

profesor prawa europejskiego i kierownik Katedry Europejskiego Prawa Publicznego na Wydziale Prawa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Middlesex w Londynie. Specjalizuje się w zagadnieniach konstytucyjnych, rynku wewnętrznego, prawa konkurencji i praw podstawowych. Obecnie zajmuje się problematyką instytucjonalnych odpowiedzi Unii Europejskiej na kryzysy rządów prawa wewnątrz UE. Twitter: @ProfPech



Włodzimierz Cimoszewicz

polityk i prawnik, doktor nauk
prawnych, Prezes Rady Ministrów (1996-1997). Zajmował też stanowiska:
wicepremiera oraz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego
(1993–1995), wicemarszałka Sejmu (1995–1996), Prezesa Rady Ministrów i
przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej (1996-1997),
ministra spraw zagranicznych (2001-2005), marszałka Sejmu (2005).
Poseł na Sejm (1989-2005) i senator (2007-2015).



Agata Gostyńska-Jakubowska

ekspertka w think thanku Centre for European Reform w Londynie, wcześniej pracowała w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Specjalizuje się w architekturze instytucjonalnej UE, szczególnie w zakresie polityki gospodarczej, zrożnicowanych formach integracji europejskiej, analizie unijnego procesu decyzyjnego i polskiej polityki europejskiej.
Twitter: @AgataGostynska



Maciej Kisilowski

profesor Szkoły Biznesu na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (Central European University); doktorat obronił w Szkole Prawa Uniwersytetu Yale, ukończył też studia z zakresu polityk publicznych na Uniwersytecie w Princeton oraz studia w Institut Européen d’Administration des Affaires INSEAD w Paryżu oraz prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Zasiada w Radzie Programowej Archiwum Osiatyńskiego. Twitter: Kisilowski



Ewa Łętowska

prof. dr hab., profesor w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Pierwszy rzecznik praw obywatelskich w Polsce (1988–1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999–2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011). Zasiada w Radzie Programowej Archiwum Osiatyńskiego.



Marcin Matczak

doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, związany z Centrum Badań nad Prawem i Społeczeństwem Uniwersytetu Oksfordzkiego. Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Specjalizuje się w teorii prawa, prawie konstytucyjnym, konkurencji, ochrony konsumentów, europejskim prawie gospodarczym, prawie farmaceutycznym. Zasiada w Radzie Programowej Archiwum Osiatyńskiego. Twitter: @wsamraz



Monika Płatek

doktor habilitowana nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, karnistka i kryminolożka. Feministka i polityczka. Ekspertka m.in. Open Society Foundations i Rady Europy. Założycielka Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej. Zasiada w radzie programowej Fundacji “Panoptykon” i „Archiwum Osiatyńskiego.” Twitter: @Prof_M_Platek



Maciej Taborowski

doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz adiunkt w Zakładzie Prawa Europejskiego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk; współpracuje z Centrum Europejskim UW. Specjalizuje się w instytucjonalnym oraz gospodarczym prawie Unii Europejskiej.Zasiada w Radzie Programowej Archiwum Osiatyńskiego.



Wydarzenie wspierają: