arrow search cross


Kalendarium represji    15-01-2016

  • Ustawa inwigilacyjna przyjęta przez Senat bez poprawek

    Przyjęta 15 stycznia 2016 r. tzw. ustawa inwigilacyjna wprowadza trzy fundamentalne zmiany dotyczące uprawnień służb do pozyskiwania danych telekomunikacyjnych i internetowych:
    1. Ułatwiła dostęp do danych internetowych.
    2. Wprowadziła mechanizm pozornej kontroli nad pobieraniem danych.
    3. (Jeszcze bardziej) zmniejszyła przejrzystość działania służb.

    (przeczytaj więcej)


  • Raport Amnesty International: „Polska ustawa inwigilacyjna rażąco narusza prawa człowieka”

    Przepisy nowej ustawy przegłosowanej przez polski parlament stoją w sprzeczności z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski dotyczącymi praw człowieka. Prawo Polaków do prywatności jest zagrożone – alarmuje londyńska centrala Amnesty International.

    (przeczytaj więcej)


  • Marzec

  • Sympatycy KOD przed sądem. Głośno sprzeciwiali się organizacji wiecu wyborczego PiS w instytucji publicznej i za publiczne pieniądze.

    Ostatniego dnia kampanii w wyborach uzupełniających do Senatu kandydatka PiS Anna Maria Anders uczestniczyła w otwarciu wystawy poświęconej jej ojcu – gen. Władysławowi Andersowi. Był z nią minister MSWiA Mariusz Błaszczak i wiceminister Jarosław Zieliński. KOD zakłócił wydarzenie, protestując przeciw zorganizowaniu wiecu wyborczego w publicznym miejscu.

    (przeczytaj więcej)

     


  • Listopad

  • RPO: Zwolnienie dziennikarza z Polskiego Radia z powodu krytyki pracodawcy to tłumienie wolności słowa i krytyki prasowej

    Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do sprawy dziennikarza Polskiego Radia, który został zwolniony z pracy. Zwolniony dziennikarz prezentował swoje poglądy nie tylko jako pracownik, ale także jako dziennikarz. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich sprawa ta dotyczy nie tylko ochrony praw pracowniczych, lecz także dotyczy wolności wypowiedzi i granic prawa do krytyki, także publicznego pracodawcy. RPO: sprawa ma kluczowe znaczenie dla wolności słowa – może być zakwalifikowana jako tłumienie krytyki prasowej.

    (przeczytaj więcej)


  • Grudzień

  • PiS chce wiedzieć, czy się masturbujesz

    PiS zamierza znacząco ograniczyć dostęp do pornografii w Internecie. Nowe przepisy mogą mieć skutek uboczny – dadzą władzy wgląd w zwyczaje seksualne obywateli.

    (przeczytaj więcej)


  • Rok 2017

  • Rok z ustawą inwigilacyjną. Raport Fundacji Panoptykon

    Ustawa weszła w życie 6 lutego 2016 r., mimo wielu protestów obywatelskich. Fundacja Panoptykon próbowała ustalić, jak naprawdę działała ustawa. Z raportu wynika, że nie wiadomo – i nie będzie wiadomo – jaka jest skala inwigilacji. Nikt nie ma nad tym kontroli.

    (przeczytaj więcej)


  • Fundacja Panoptykon alarmuje: im więcej 500+, tym więcej rząd wie o tobie

    Państwo rozdaje ale i kontroluje: tworzy kategorie uprawnionych i wykluczonych, nasyła urzędników, zagląda pod pierzynę, domaga się wrażliwych informacji, a kiedy coś się „nie zgadza” – karze i odbiera.

    (przeczytaj więcej)


  • Prorządowa Fundacja Życie i Rodzina tworzy „listę Gender”

    Fundacja znana z homofobii przystępuje do spisywania pracowników naukowych prowadzących zajęcia z gender studies.

    (przeczytaj więcej)


  • Raport Amnesty International o zmianach legislacyjnych w zakresie antyterroryzmu: Polska wprowadziła drakońskie ograniczenia prywatności i wolności

    Ustawa antyterrorystyczna i inwigilacyjna dają władzom uprawnienia, „z których normalnie korzystano by jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach stanu wyjątkowego” – alarmuje Amnesty International.

    (przeczytaj więcej)


  • Luty

  • Prokuratura straszy urzędników: nie rejestrujcie par jednopłciowych

    Polskie urzędy stanu cywilnego nie zarejestrowały dotąd żadnego małżeństwa osób tej samej płci. Choć Polki i Polacy zawierają takie małżeństwa zagranicą, a później próbują wpisać je do rejestru w Polsce. Takich wniosków jest coraz więcej ale Zastępca Prokuratora Generalnego skutecznie zastrasza urzędników: prokuratorzy wam się przyjrzą.

    (przeczytaj więcej)


  • Marzec

  • Z błogosławieństwem rządu straż graniczna łamie prawo. Cudzoziemców odsyła, obrońców trzyma na dworze.

    Prawnicy, którzy chcieli udzielić w Terespolu pomocy cudzoziemcom uciekającym przed prześladowaniami nie zostali nawet dopuszczeni do swoich klientów. Przez dworcowe okna bezradnie patrzyli, jak ich klienci – rodziny z Czeczenii, Gruzji i Tadżykistanu – są odprawiane pociągiem na Białoruś.

    (przeczytaj więcej)


  • Kwiecień

  • Gaz łzawiący i przemoc w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej

    w nocy 5/6 kwietnia doszło do aktu przemocy w strzeżonym ośrodku dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej.

    (przeczytaj więcej)


  • Maj

  • Windykacja czy inwigilacja? PiS przy ściąganiu podatków prześwietli twoje prywatne wydatki

    Do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie o ordynacji podatkowej, który ma pomóc w tropieniu nieuczciwych przedsiębiorców unikających płacenia podatków. Jednak zmiany sprawią też, że władza będzie mogła sprawdzić, na co i gdzie wydajemy nasze pieniądze.

    (przeczytaj więcej)


  • Czerwiec

  • Polski rząd lekceważy decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i nadal łamie prawa Czeczenów

    Na granicy w Brześciu i Terespolu Straż Graniczna wciąż łamie prawo polskie i międzynarodowe, nie wpuszczając osób, które uciekają przed prześladowaniami i starają się o azyl w Polsce. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i jego szef, Mariusz Błaszczak, nie reagują.

    (przeczytaj więcej)


  • RPO staje w obronie uczniów nie wpuszczonych na turniej wiedzy historycznej z powodu poglądów

    – Z dużym niepokojem odebrałem informację, że uczniowie I Społecznego Liceum Bednarska biorący udział w II Turnieju Debat Historycznych IPN nie zostali wpuszczeni do Sejmu RP przez Straż Marszałkowską wyłącznie z powodu przypinek, jakie mieli na swojej odzieży. (…) Przy podejmowaniu decyzji przez Straż Marszałkowską zwrócono uwagę przede wszystkim na merytoryczną treść przypinek, które nawiązywały do poglądów na sprawy społeczne i polityczne młodych osób. Należy jednocześnie zauważyć, że paradoksalnie na stronach Sejmu znalazł się również opis imprezy, w którym podkreślono: „Turniej jest projektem edukacyjnym, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych […] Dzięki uczestnictwu w debacie młodzież uczy się m.in. samodzielnego myślenia, budowania spójnej i logicznej argumentacji, występowania publicznie, słuchania innych, brania odpowiedzialności za swoje słowa oraz szanowania swoich rozmówców” – napisał rzecznik praw obywatelskich do szefowej Kancelarii Sejmu.

    (przeczytaj więcej)


  • Lipiec

  • Ustawa inwigilacyjna w praktyce. Eksperci alarmują: nad dzisiejszą inwigilacją nikt nie ma kontroli

    W piśmie, które otrzymała Fundacja Panoptykon od Sądu Okręgowego w Gdańsku możemy przeczytać: „brak podstaw do przeprowadzenia realnej – spełniającej standardy ochrony praw człowieka – kontroli pozyskiwania danych telekomunikacyjnych”.

    (przeczytaj więcej)


  • Policjanci chodzili za członkami Obywateli RP i Ryszardem Petru, przewodniczącym Nowoczesnej, podczas manifestacji przed Sejmem 21 lipca 2017

    “Wyborcza” opublikowała nagranie rozmów policjantów śledzących Obywateli RP i Ryszarda Petru w trakcie manifestacji pod Sejmem.

    (przeczytaj więcej)

     


  • Sierpień

  • Rząd ogranicza prawa imigrantów wprowadzając rozwiązania pozwalające kontrolować i inwigilować cudzoziemców

    PiS konsekwentnie kryminalizuje migrację tworząc atmosferę zagrożenia. Za idą konkretne zmiany prawne i systemowe, które wprost lub pośrednio ograniczają prawa migrantów i uchodźców.

    (przeczytaj więcej)


  • Podczas blokady w okolicach Dąbrowy w Puszczy Białowieskiej, strażnicy leśni nadużyli swoich uprawnień. W ten sposób narazili zdrowie, a nawet życie uczestników

    Strażnicy używali noży i przecinaków hydraulicznych w okolicach twarzy i innych wrażliwych części ciała aktywistów, odcięli bez profesjonalnego zabezpieczenia linę protestującego wspinacza, który wisiał na wysokości kilku metrów, innego aktywistę zrzucili z dwumetrowej drabiny.

    (przeczytaj więcej)


  • Wrzesień

  • „Ma boleć!” – brutalność strażników leśnych podczas protestów w Puszczy Białowieskiej

    Aktywista Obozu dla Puszczy z miejsca akcji trafił prosto do szpitala.

    (przeczytaj więcej)


  • Październik

  • Brutalna interwencja Straży Leśnej podczas blokady w Puszczy Białowieskiej. Pokaleczono aktywistów

    Interwencja Straży Leśnej była niebezpieczna dla aktywistów. W pewnym momencie operator harvestera zaczął opuszczać wysięgnik z potężną głowicą do wycinania drzew. Istniało ryzyko, że aktywiści zsuną się z ramienia, spadną albo połamią sobie ręce.

    (przeczytaj więcej)


  • Obywatele chcieli zatrzymać faszyzm. Stanęli przed sądem za tamowanie ruchu

    19 osób wezwano przed sąd za blokadę warszawskiego marszu Obozu Narodowo-Radykalnego w kwietniu 2017 roku. Protestowali przeciwko narastającemu nacjonalizmowi i odradzającemu się faszyzmowi. Odpowiedzą za zakłócanie legalnej demonstracji i tamowanie ruchu na drodze publicznej.

    (przeczytaj więcej)


  • Straż Leśna brutalnie spacyfikowała blokadę na Wilczym Trybie

    Podczas najdłuższego jak dotąd protestu przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej strażnicy wywlekli ekologów z miejsca blokady, jedna z aktywistek trafiła do szpitala, inny z protestujących został uderzony przez policjanta.

    (przeczytaj więcej)


  • PiS pisze ustawę o jawności, która stanie się kolejnym narzędziem represji. Czeka nas wysyp „sygnalistów” w sądach i niepisowskich NGO’s.

    Rząd PiS wyprodukował kolejną ustawę, która ograniczy nasze konstytucyjne prawa. Nazywa się: „O jawności życia publicznego”. A powinna się nazywać: „O ograniczeniu prawa do informacji publicznej, o ujawnianiu majątków wybranych grup ludności i osób chcących brać udział w konsultacjach aktów prawnych, i o uznaniowej ochronie niektórych sygnalistów”

    (przeczytaj więcej)


  • Listopad

  • Władza wykorzystuje środki, którymi legalnie dysponuje, do tłumienia chronionej ustawowo krytyki prasowej

    Towarzystwo Dziennikarskie publikuje list, w którym opisuje przypadki nadużywania prawa wobec autorów krytycznych artykułów.

    (przeczytaj treść listu)


  • Policja potraktowała pokojowo protestujących przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej ekologów jak niebezpiecznych przestępców

    Wleczenie, skuwanie rąk, upokarzające przeszukania, przesłuchania w kajdankach – tak wyglądały kulisy aresztowania 22 aktywistów za udział w proteście w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

    (przeczytaj więcej)


  • Policja chodzi po domach zatrzymanych za blokadę siedziby Lasów Państwowych ekologów

    Policja nachodzi rodziny aresztowanych 9 listopada aktywistów i pyta m.in. czy zatrzymani biorą narkotyki albo leczą się psychiatrycznie. „Nie widzę uzasadnionego powodu dla takich działań. To może być postrzegane jako dodatkowa i nadmierna represja” – mówi prawnik ekologów.

    (przeczytaj więcej)


  • Ponad 1000 spraw sądowych za udział w manifestacjach – wyznawanie poglądów sprzecznych z poglądami władzy wiąże się z represją

    Represja karna staje się instrumentem walki politycznej PiS – apelują prawnicy: Jacek Dubois i Michał Zacharski

    (przeczytaj więcej)


  • Grudzień

  • Rząd przymyka oko na przemoc wobec osób LGBTA

    Niemal 70 proc. osób LGBTA w Polsce doświadcza jakiejś formy przemocy. Policyjne statystyki odnotowują promil tych przypadków, a politycy zgodnie twierdzą, że problemu nie ma.

    (przeczytaj więcej)


  • Władza stosuje cenzurę represyjną – 1,5 mln kary dla TVN24

    KRRiT nałożyła na TVN karę za relacjonowanie kryzysu parlamentarnego w grudniu 2016 roku.

    (Przeczytaj więcej)


  • Służba Ochrony Państwa będzie „chronić” polityków opozycji, czy będą tego chcieli, czy nie

    Nowa służba, która powstanie wkrótce w miejsce BOR, będzie mogła inwigilować każdego obywatela bez jego wiedzy. SOP będzie miała prawo do podsłuchiwania, podglądania, grzebania w poczcie elektronicznej i werbowania agentów.

    (przeczytaj więcej)


  • Klauzula sumienia w usługach narzędziem represji wobec osób LGBT

    Minister sprawiedliwości chce wykorzystać Trybunał Konstytucyjny do zmiany przepisów chroniących przed dyskryminacją.

    (przeczytaj więcej)


  • Rok 2018

  • Sejm przegłosował specustawę w sprawie organizacji COP 24

    Rząd PiS przeforsował ustawę „anty-Greenpeace”. Zabrania ona spontanicznych zgromadzeń, a policji i służbom umożliwia niejawne zbieranie informacji o ekologach. W tym „haków”, które władza ciągle wchodząca w konflikt z ekologami może przeciwko nim wykorzystać.

    (przeczytaj więcej)

     


  • Luty

  • Oświadczenie Komitetu Helsińskiego: PiS zmienił ustrój Polski. Siła ponad prawem i Konstytucją

    Komitet Helsiński ostrzega, że Rząd PiS punkt po punkcie, zabiera prawa i wolności, łamie Konstytucję, narzuca państwowy centralizm, ogranicza debatę publiczną, ograniczania wolność zgromadzeń i warunki działania dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

    (przeczytaj więcej)

     


  • Rzecznik pyta Trybunał Konstytucyjny o przyczyny niewpuszczenia dziennikarzy na konferencję

    W konferencji w Trybunale Konstytucyjnym, która odbyła się 2 lutego, uczestniczyć mogli tylko dziennikarze państwowej telewizji i radia, choć zaproszenia w imieniu uczestniczącego w konferencji premiera jego kancelaria rozesłała do wszystkich mediów. Niewpuszczanie dziennikarzy – pisze RPO Adam Bodnar do rzecznika prasowego Trybunału Roberta Lubańskiego – może stanowić naruszenie postanowień Konstytucji RP, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a także standardów funkcjonowania środków masowego przekazu.

    (przeczytaj więcej)


  • Ustawa dezubekizacyjna to represja, łamie konstytucję i narusza zasadę sprawiedliwości społecznej

    Sąd Okręgowy w Warszawie skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne dotyczące ustawy dezubekizacyjnej. Sędziowie apelują: arbitralne obniżanie świadczeń, motywowane jedynie względami politycznymi, sprzeniewierza się konstytucyjnemu prawu do zabezpieczenia społecznego i narusza zasady równości, ochrony praw nabytych i zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa

    (przeczytaj więcej)


  • Marzec

  • Ksenofobiczny i rasistowski zapis w regulaminie II Biegu Konstytucji

    Tylko „osoby narodowości polskiej” dostaną nagrody w biegu na 3 maja, bo „impreza ma patriotyczny charakter”.

    (przeczytaj więcej)


  • Posłanki Nowoczesnej opowiadają o upokorzeniu, jakie je spotkało podczas posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka

    Szykany i skrajna arogancja władzy – kulisy obrad komisji Piotrowicza o projekcie „Zatrzymaj aborcję”

    (przeczytaj więcej)


  • Wystąpienie RPO do Policji: okrzyki nie mogą być powodem karania za przeszkadzanie zgromadzeniu

    W liście do komendanta głównego policji Adam Bodnar ponownie wyraził zastrzeżenia co do działań policji, które budzą wątpliwości z punktu widzenia standardów konstytucyjnych i europejskich w zakresie wolności zgromadzeń publicznych.

    Okrzyki, które nie godzą w porządek prawny, nie mogą uzasadniać karania kontrmanifestantów za zakłócanie innego zgromadzenia – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niego może to prowadzić do bezprawnego ograniczania konstytucyjnie chronionych wolności zgromadzeń i wolności słowa.

    Adam Bodnar ma poważne wątpliwości wobec stosowania przez policję sankcji z kodeksu wykroczeń wobec uczestników pokojowych kontrdemonstracji, którym za wznoszone okrzyki czy hasła zarzuca się „przeszkadzanie w przebiegu niezakazanego zgromadzenia”. Jednym z obwinionych o takie wykroczenie jest mężczyzna, który 10 lipca 2017r. podczas tzw. kontrmanifestacji smoleńskiej krzyczał: „Lech Wałęsa!”.

    (przeczytaj więcej)

     

     


  • Ustawa antyaborcyjna. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje: podstawowe prawa człowieka nie są w pełni szanowane

    W niektórych regionach Polski nie można skorzystać z legalnej aborcji, edukacja seksualna jest nierzetelna, opieka okołoporodowa – ograniczona, a państwo słabo wspiera tylko kobiety w ciąży, matki i rodziny – pisze Adam Bodnar do ministra zdrowia w sprawie ustawy aborcyjnej

    (przeczytaj więcej)


  • Apel Amnesty International: Projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję” narusza prawa kobiet i dziewcząt.

    Projekt „Zatrzymaj aborcję” nie będzie gwarantował poszanowania praw osób z niepełnosprawnościami – chciała powiedzieć Weronika Rokicka z Amnesty International podczas sejmowej debaty. Ale przewodniczący Stanisław Piotrowicz nie dopuścił jej do głosu.

    (przeczytaj więcej)


  • Kwiecień

  • Art. 55 może być narzędziem represji wobec dziennikarzy. RPO: nowela ustawy o IPN narusza wolność słowa i rodzi autocenzurę wśród dziennikarzy

    RPO złożył w Trybunale Konstytucyjnym stanowisko wobec zaskarżonej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN. Adam Bodnar wniósł o uznanie zaskarżonych przepisów za niezgodne z Konstytucją. RPO stwierdza m.in, że stosowanie art. 55 może doprowadzić do ograniczenia wolności wypowiedzi. W jego ocenie sankcje karne za wypowiedzi zawsze są istotnym wkroczeniem w sferę wolności słowa. Może to mieć „mrożący skutek” dla debaty publicznej i powstrzymywać m.in. dziennikarzy przed wykonywaniem ich funkcji społecznej. Już sama groźba wszczęcia postępowania karnego wiąże się z dolegliwościami mogącymi zniechęcać do zabierania głosu w dyskusji publicznej. Ryzyko „mrożącego skutku” wzrasta, gdy ściganie przestępstwa odbywa się z oskarżenia publicznego, a sankcją jest pozbawienie wolności.

    (przeczytaj więcej)