Państwo, które karze – czyli naciski i represje wobec polskich sędziów i prokuratorów – Raport KOSRaport_KOS_2021_internet.pdf

opublikowany

18/11/2021

typ dokumentu

Inne

autor/źródło

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOSJednym z celów istnienia Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS jest monitorowanie i archiwizowanie przypadków wywierania nacisku na sędziów, prokuratorów i innych przedstawicieli zawodów prawniczych. Archiwizowanie ich jest niezwykle ważne, po to, by zachować pamięć o tym, jakimi metodami władza represjonowała sędziów i jaka była skala tych represji.   Ten raport to właśnie próba zgromadzenia możliwie największej […]Jednym z celów istnienia Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS jest monitorowanie i archiwizowanie przypadków wywierania nacisku na sędziów, prokuratorów i innych przedstawicieli zawodów prawniczych. Archiwizowanie ich jest niezwykle ważne, po to, by zachować pamięć o tym, jakimi metodami władza represjonowała sędziów i jaka była skala tych represji.

 

Ten raport to właśnie próba zgromadzenia możliwie największej liczby przypadków wywierania nacisku na polskich sędziów, prokuratorów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych, w sposób usystematyzowany – od strony rodzaju dolegliwości, które spotykają sędziów i prokuratorów w związku z działaniami władzy politycznej.

 

Raport nie jest kompletny. Już wiele miesięcy temu zdaliśmy sobie sprawę z tego, że pomimo naszych starań o archiwizację każdego publicznie ogłoszonego przypadku represji bądź presji zastosowanej wobec polskich sędziów i prokuratorów, skala zjawiska nasiliła się do tego stopnia, że nie jesteśmy już w stanie wychwycić i opisać każdego przypadku.

 

Na końcu raportu znajduje się lista prawników, którzy bezinteresownie i pro bono angażują się w obronę represjonowanych sędziów i prokuratorów. Ta lista, choć obszerna, z pewnością też nie jest kompletna.

 

Raport będzie uzupełniany tak długo, jak długo niezależność i niezawisłość polskich sędziów będzie naruszana. Zapraszamy, więc Państwa do jego lektury, ale też zgłaszania nowych przypadków wartych ujęcia w Archiwum Represji KOS.


plik

Raport_KOS_2021_internet.pdf

Pobierz

opublikowany

18/11/2021


typ dokumentu

Inne


autor/źródło

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOSWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200