arrow search crossPaweł Kasprzak i Obywatele RP

Udostępnij

– Wolny kraj dziś to raczej ten, który strzeże wolności swych obywateli. Gwarancją tych wolności jest w Polsce Sąd Najwyższy, a zapisane one zostały w konstytucji. To, czym Polska w ogóle jest, jest zapisane właśnie tam. Nie znamy innej definicji Ojczyzny. To jej bronimy przeciw tym, którzy czerpiąc bez umiaru z publicznej kasy, sprzedają podstawowe wartości określające tożsamość naszego państwa – mówi OKO.press Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP.

 

5 lutego 2016 r. pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie cztery osoby – Tadeusz Jakrzewski, Paweł Kasprzak, Paweł Wrabec, Tobiasz Budzyński – zarzuciły prezydentowi RP łamanie Konstytucji, trzymając na transparentach słowa: „Oznajmiamy, że Andrzej Duda jest łgarzem i krzywoprzysięzcą”. Krytykowali ułaskawienia przez prezydenta M. Kamińskiego, apelowali do prezydenta RP, by przyjął „przysięgi prawomocnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego”, a wcześniej wystosowali list pt. „Wypowiadamy posłuszeństwo władzy łamiącej Konstytucję Rzeczypospolitej”.

 

10 marca 2016 r. odbyła się pierwsza kontrmiesięcznica – pikieta zorganizowana w sąsiedztwie uroczystości miesięcznicowych. Był to początek ruchu Obywateli RP.

 

Ruch Obywatele RP to ruch społeczny, który walczy w obronie praworządności, działając często w formie prowokacji czy happeningu. Uważa obywatelskie nieposłuszeństwo za główną broń opozycji wobec rządu PiS. Wielu działaczom Obywateli RP – w tym Kasprzakowi – policja postawiła najróżniejsze zarzuty, jak m.in. naruszenia miru domowego Sejmu, przeszkadzania legalnym zgromadzeniom czy uroczystościom religijnym (miesięcznice smoleńskie).

 

„Bronimy godności człowieka, jako fundamentalnej wartości konstytucyjnej. Kształtujemy świadomość, leżącą u podstaw społeczeństwa obywatelskiego. Egzekwujemy stosowanie praktyk demokratycznych i respektowanie ich tu i teraz” – głosi manifest Obywateli RP.

 

Tak o Obywatelach mówi dziennikarka Ewa Siedlecka:

 

– Oni są żołnierzami konstytucji. Walczą bez przemocy, ale odważnie. To, co robią, jest obywatelskim nieposłuszeństwem. I to nie jest działanie ekstremalne, jak niektórzy sądzą. Ich akcje są daleko mniej ekstremalne niż to, co wyprawia PiS z państwem prawa. Oni bronią demokracji własnymi ciałami. Narażają się na fizyczny ból. Ich protesty są mądre. Dotykają akurat tych spraw, które w danym momencie są najważniejsze. Zaczęło się od tzw. kontrmiesięcznic smoleńskich. Obywatele RP nie zgodzili się na to, aby odebrać nam wolność zgromadzeń. Zrobili rzecz kontrowersyjną, zablokowali pochód smoleński. Nie po to, żeby komukolwiek odbierać konstytucyjną wolność zgromadzeń, ale po to, żeby pokazać: w Polsce są ludzie, którzy tę wolność mają, i tacy, którzy tej wolności nie mają. I był to jedyne sposób, żeby tę sprawę nagłośnić. Obywatele RP nigdy się nie poddali nowemu prawu PiS-owskiemu, ponieważ nie biorą udziału w naruszaniu konstytucji.

 

W grudniu 2017 roku Obywatele RP zostali laureatami Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy. Podczas odbierania nagrody Paweł Kasprzak mówił, że istotą działań Obywateli RP jest walka o prawa człowieka.

 

– Populiści zdobyli władzę. Reprezentują ten pokręcony polski patriotyzm z armią „żołnierzy wyklętych” i szarżami husarii, które wywołują drżenie polskich serc. A my stajemy przeciwko nim, marudząc coś o procedurach demokratycznych, europejskich standardach. Polska jest w treści naszej konstytucji. To tam i tylko tam zapisano, czym jest nasza ojczyzna. I ten, kto depcze konstytucję, odbiera nam wolność – dodał.

 

Upór i konsekwencja Obywateli RP doprowadziła w 2018 roku do zaprzestania przez PiS organizacji miesięcznic smoleńskich. Obywatele miesiąc w miesiąc kontrmanifestowali przeciwko smoleńskiemu kultowi. Symbolem ich protestu stały się białe róże, które w milczeniu trzymali w dłoniach.

 

 

– Kiedy się spojrzy na dzisiejszą rzeczywistość, chociażby na sądy, to się okazuje, że w Polsce dzisiaj nie wystarczy wygrać wyborów normalną zwykłą większością. W Polsce trzeba mieć prawie na pewno większość konstytucyjną, żeby sobie poradzić z likwidacją tej demolki, którą nam PiS zafundował. Tym większa jest więc rola społeczeństwa obywatelskiego. Bo czarno na białym widać, że żadna polityka pozostająca przy obecnych paradygmatach z tym wyzwaniem sobie nie poradzi. Potrzebujemy idealizmu, potrzebujemy nowych paradygmatów w polityce. I potrzebujemy społeczeństwa obywatelskiego

 

– mówił lider Obywateli RP 25 maja 2018 roku odbierając nagrodę Ludzie Roku Czytelników Gazety Wyborczej

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!