arrow search crossKomitet Obrony Sprawiedliwości

Udostępnij

„Odniesieniem było dla nas wspomnienie KOR-u, organizacji, która powstała po fali strajków w 1976 roku, by wspierać osoby represjonowane przez PRL, i działała do 1981 roku. Żartowaliśmy, że naszym najgłębszym pragnieniem jest rozwiązanie naszego komitetu znacznie szybciej”.

 

„W 29. rocznicę wyborów 1989 roku, które rozpoczęły polską drogę do wolności i demokracji, powołujemy 4 czerwca 2018 roku Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS” – ogłosili sygnatariusze porozumienia organizacji zrzeszających sędziów i prokuratorów, a także organizacji obywatelskich oraz inicjatyw zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce.

 

KOS powołały do życia Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS”, Stowarzyszenie Prokuratorów „LEX super omnia”, Inicjatywa Obywatelska „Wolne Sądy”, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS oraz Archiwum Osiatyńskiego.

 

Decyzję ogłoszono w Warszawie przy placu Konstytucji 4, gdzie w kawiarni Niespodzianka w 1989 r. działał sztab wyborczy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

 

„Odniesieniem było dla nas wspomnienie KOR-u, organizacji, która powstała po fali strajków w 1976 roku, by wspierać osoby represjonowane przez PRL, i działała do 1981 roku. Żartowaliśmy, że naszym najgłębszym pragnieniem jest rozwiązanie naszego komitetu znacznie szybciej” – mówił Piotr Pacewicz z Fundacji Ośrodek Kontroli Obywatelskiej „OKO”, która wydaje OKO.press.

 

KOS powstał z powodu zagrożenia dla niezawisłości sędziów i niezależności sądownictwa, jakie niosą reformy PiS oraz różne formy nacisków na sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Celami KOS są m.in.: monitorowanie przypadków wywierania nacisków na sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i przedstawicieli innych zawodów prawniczych oraz informowanie opinii publicznej o takich przypadkach, a także zapewnianie osobom szykanowanym obrony i wsparcia.

 

„Pośrednim celem jest także podniesienie morale sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych, na wypadek gdyby miało obniżyć się pod wpływem postępowań dyscyplinarnych prowadzonych przez mającą powstać niebawem Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego” – czytamy na stronie Archiwum Osiatyńskiego.

 

Platformą na której udostępnione są publikacje KOS jest strona Archiwum Osiatyńskiego: Tag: Komitet Obrony Sprawiedliwości

(EK)

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!