arrow search crossKinga Kamińska

„Wielokrotnie znana” policji


Udostępnij

„Jedynym sposobem, żeby cokolwiek zrobić, było działać ze środka marszu. Dołączyłyśmy już na początku, na Rondzie Dmowskiego. Stałyśmy dwójkami, nie rozmawiając ze sobą, żeby nie zwracać niczyjej uwagi. A same kobiety dlatego, że facetów to by roznieśli, byłaby jatka”

 

Uczestniczy w większości akcji Obywateli RP. Porusza się o kuli z powodu wady stawu biodrowego.

 

29 kwietnia 2017 roku grupa obywateli usiadła na drodze kroczącego Krakowskim Przedmieściem marszu Obozu Narodowo-Radykalnego. Chcieli zaprotestować przeciwko odradzającemu się faszyzmowi i zatrzymać nacjonalizm. 11 października 2017 w warszawskim sądzie 19 z nich usłyszało zarzuty tamowania ruchu na drodze publicznej i zakłócania legalnej demonstracji. Jedną z obwinionych jest Kinga Kamińska.

 

„Urodziłam się w Warszawie, 4 lata po powstaniu. Mama była w konspiracji, w Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim była łączniczką. (…) Jest dla mnie strasznie bolesne, że w tym kraju i w tym mieście (nacjonaliści i faszyści – przyp red.) chodzą przez nikogo nie niepokojeni, wręcz osłaniani przez policję” – mówi Kinga Kamińska, filolog – ukrainistka, archiwistka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, członkini i aktywistka w stowarzyszeniu Obywatele RP.

 

Nie przyjęła odznaczenia od Andrzeja Dudy za działalność w opozycji demokratycznej w PRL. „Działałam w »Solidarności«, uczestniczyłam w strajkach okupacyjnych w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu i Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarnictwa w Warszawie. Łamałam prawo obowiązujące w totalitarnym systemie. Od 16 grudnia 1981 do kwietnia 1989 kolportowałam biuletyn »Informacja Solidarności«, »Tygodnik Mazowsze« i książki z tzw. drugiego obiegu. Walczyłam z tamtą władzą, jak umiałam” – pisała w liście do Dudy.

 

„Nie jestem w stanie żyć ze świadomością, że mam odznaczenie, które, zgodnie z podpisem na legitymacji, przyznał mi Prezydent łamiący standardy demokratycznego państwa, standardy, o które walczyłam w latach 80. Dlatego odsyłam legitymację nr 498-215-6 z Pana podpisem zaświadczającą, że postanowieniem z 29 października 2015 zostałam odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności. Sam Krzyż oddam na aukcję, a uzyskane pieniądze przekażę na cel szlachetny, społecznie użyteczny” – napisała Kinga Kamińska.

 

 

Autor tekstu: Konrad Szczygieł

 

Źródło: OKO.press („Wielokrotnie znana” policji. Portret Kingi Kamińskiej w filmowym cyklu OKO.press „Obywatele nieposłuszni”)

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!