arrow search crossKatarzyna Pikulska

Udostępnij

„Dla mnie najważniejsze było to, że pacjenci nas odwiedzali, usłyszeli i stanęli po naszej stronie”.

 

Dr Katarzyna Pikulska – zaangażowana w organizowanie protestów dotyczących ochrony zdrowia w ramach Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w 2017 roku. Rezydenci zorganizowali protest głodowy przeciwko niedofinansowaniu ochrony zdrowia, niskim pensjom lekarzy rezydentów i nadmiernej liczbie godzin pracy, co zagraża zdrowiu – pacjentów i młodych lekarzy.

 

– Jeśli nic się nie zmieni, przez najbliższe lata będą umierały tysiące Polaków – mówiła.

 

Głodówka rezydentów zaczęła się w październiku 2017 roku i podczas 28 dni jej trwania poparły ją stowarzyszenia innych zawodów medycznych: ratowników, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów i psychologów. W sumie w Polsce głodowało 200 osób, odbyło się wiele manifestacji poparcia. Katarzyna Pikulska głodowała dziewięć dni. Po siedmiu dniach głodówki opowiadała drżącym głosem o tym, że na co dzień pracuje na dwóch szpitalnych oddziałach ratunkowych, i apelowała do rządu o podniesienie nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB.

 

– Dla mnie najważniejsze było to, że pacjenci nas odwiedzali, usłyszeli i stanęli po naszej stronie – mówi Katarzyna Pikulska.

 

Pikulska stała się obiektem nagonki na rezydentów w TVP. Na poparcie tezy, że lekarze domagają się jedynie podwyżek, a wiodą luksusowe życie, w „Wiadomościach” wyemitowano materiał o egzotycznych wakacjach Kasi w Tanzanii – gdzie w rzeczywistości pracowała jako lekarka w ramach rządowego programu Polish Aid. TVP przeprosiła na Twitterze, ale rezydenci padli ofiarą hejtu. Domagali się przeprosin na wizji. Bezskutecznie.

 

– Rok 2018 rozpocznę, pracując w Afryce Zachodniej, gdzie ludzie naprawdę potrzebują pomocy, gdzie doceniana jest praca lekarza. Jadę tam właśnie dlatego, że naprawdę lubię swoją pracę. Robimy swoje. Myślę, że – widząc brak reakcji polityków na nasze protesty i apele – wielu z nas rozważa wyjazd z kraju. Ja od dwóch lat jeżdżę na misje. Ta będzie moją trzecią i na pewno będę jeszcze wracać do krajów Trzeciego Świata – mówiła na koniec 2017 roku.

 

Tekst: Zuzanna Leniarska

 

Źródło: Gazeta Wyborcza („Katarzyna Pikulska. Rezydentka protestująca głodem [Śmiałe 2017])

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!