arrow search crossBłysk Budzik

Udostępnij

„Naszym głównym celem jest budzenie poczucia obywatelskości u mieszkańców mniejszych miejscowości w województwie łódzkim. (…) Praca u podstaw, czyli uświadamianie społeczeństwu niebezpieczeństw wynikających z rządów PiS-u, to najważniejsze dla nas zadanie”

 

Błysk Budzik – oddolna, nieformalna grupa, która działa od września 2016 roku. Jej inicjatorką jest Ewa Kruszyńska, która zebrała grupę koleżanek poznanych na spotkaniach łódzkiego KOD i ruszyła z nimi w teren. Objeżdżają miasta, miasteczka i wsie województwa łódzkiego, by przypominać ich mieszkańcom, że to od ich głosu w wyborach zależy przyszłość Polski.

 

Członkinie grupy „Błysk Budzika” tak opisują swoją inicjatywę:

 

Poprzez uświadamianie znaczenia zasad praworządności i przestrzegania konstytucji oraz uwypuklanie faktu, że rząd ani litery, ani ducha konstytucji przestrzegać nie zamierza, chcemy sprokurować zachowania obywatelskie i zaangażowanie w sprawy publiczne, które będzie skutkować na przykład gremialnym udziałem w wyborach. To jedyna szansa, aby legalnie odsunąć PiS od władzy.

 

Ewa Kruszyńska:

 

Różnymi sposobami uświadamiamy ludziom na prowincji, jak ważne jest korzystanie z praw obywatelskich i udział w wyborach. Szukamy ludzkich skupisk (np. targowisk) gdzie czytamy głośno konstytucję, prowadzimy rozmowy, rozdajemy ulotki i gazetki. Wieszamy plakaty na miejskich słupach ogłoszeniowych i wiejskich tablicach. Czasem też rozdajemy konstytucje, flagi, jakieś okolicznościowe gadżety.

 

Działaczki starają się dotrzeć tam, gdzie jak mówią „jest dostęp tylko do TVPiS i gdzie ludzie często nie maja pojęcia, jaki świat tworzy im Nowogrodzka”. Jak mówi Ewa Kruszyńska ich działalność „to tysiące już godzin spędzonych z nie zawsze miłymi ludźmi i w trudnym terenie”. Ewa Kruszyńska:

 

Uważam, że praca u podstaw, czyli uświadamianie społeczeństwu niebezpieczeństw wynikających z rządów PiS-u „na prowincji”, to najważniejsze dla nas zadanie. Ważne, aby gdy przyjdzie czas próby, większość stanęła na wysokości zadania.

 

 

 

 

 

 

 

Sylwetkę opracowano na podstawie materiałów „Błysk Budzik” (zobacz stronę)

 

Zdjęcie profilowe: grafika autorstwa Marty Frej, zdjęcia w tekście: strona fb „Błysk Budzik”

 

Zobacz też:


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!